Sobota 23.11.2024

liczba odwiedzin: 107916

Kontakty

  • Szkoła Podstawowa
    Stare Drzewce 55,
    67-407 Szlichtyngowa
  • tel.(65)549 31 15
    fax (65) 549 31 15
    e-mail. sp.staredrzewce@wp.pl

Mapa

  • SPOTKANIE Z RATOWNIKAMI WODNYMI

    Ratownictwo Wodne Sław

    Dnia 9 listopada w naszej szkole odbyły się niezwykłe zajęcia edukacyjne na temat ratownictwa wodnego dla klas 0-III.

    Zaproszeni goście - ratownicy, w bardzo ciekawy sposób przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa nad wodą.

    Dzieci dowiedziały się po co są na kąpielisku flagi, boje i co one oznaczają oraz gdzie wolno się kąpać, kiedy się kąpać i jak się zachować.

    Poznały jak trudna jest praca ratowników wodnych oraz dowiedziały się jak należy dbać o psa, by był on naszym najlepszym przyjacielem.

    W czasie spotkania dzieci otrzymały kolorowanki „Bezpieczna woda” dotyczące zachowywania na kąpieliskach.

    Uczniowie byli zachwyceni pogadanką połączoną z praktycznymi zajęciami.

    Największą radość sprawił im zdecydowanie kontakt z psem o imieniu Grant.

    Bardzo dziękujemy p. Joannie Monkiewicz za pomysł i zoorganizowanie spotkania 

    Opublikowała Natalia Szuman

  • WYCIECZKA W RAMACH PROGRAMU MEN "Poznaj Polskę"

    W dniach 20-21października br. nasi uczniowie uczestniczyli w krajoznawczej wycieczce w ramach przedsięwzięcia MEiN pn.

    "Poznaj Polskę"

    Królewskie miasto Kraków i Kopalnia Soli w Wieliczce to główne cele naszego wędrowania

    DZIEŃ 1: WIELICZKA

    Tężnia Solankowa i Kopalnia Soli - Szyb Daniłowicza

    Żupa Krakowska, to jeden z siedmiu cudów Polski o wyjątkowej wartości wpisany przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. To jedyny na świecie czynny bez przerwy od średniowiecza do dziś geologiczny fenomen, unikatowe świadectwo zmagań człowieka z naturą. To wykute w skale bogactwo historii, dziedzictwa pokoleń

    Kopalnia Soli w Wieliczce to ok. 245 km wydrążonych pod ziemią korytarzy sięgających na głębokość 327 m. Dla turystów udostępniona jest trasa 3,5 km, zejście do III poziomu na głębokość 135 m. Do pokonania ponad 800 stopni w dół. Czas kopalnianych penetracji to prawie 3 godziny. Nasza grupa dzielnie pokonała tę trasę, by na końcu wydobyć się z głębin ziemskich na powierzchnię windą górniczą Zeszliśmy do magicznego świata podziemi, by dotknąć stopą, okiem i duszą sekretów dzieł natury i dzieł człowieka, olśniewającego oblicza kopalni

    W kopalni podziwialiśmy niespotykane na powierzchni widoki: kręte korytarze, kryształowe groty, komory, pomniki, kaplice, solankowe jeziorka... W grze świateł wszystko tajemnicze, piękne... Najpiękniejszym skarbem w tym podziemnym bogactwie okazała się lśniąca solą, wykuta, wyrzeźbiona w słonym kamieniu, na biało-szarej skaleKaplica św. Kingi, w niej liczne solne rzeźby, płaskorzeźby, żyrandole, dzieła rodzimych artystów, miłośników tego podziemnego królestwa.

    Wędrując labiryntem korytarzy mieliśmy okazję też poznać bardzo dawne, prymitywne sposoby wydobywania "białego złota" oraz stosowane przed wiekami metody pozyskiwania i transportu soli Trasę ubogacały muzealne makiety, scenki historyczne, konie ciągnące wózki z urobkiem, utrudzeni znojną pracą ponad siły dawni górnicy w swych siermiężnych strojach jawiący się niczym duchy w mrocznych, kopalnianych zakamarach

    Wycieczka do kopalni dla wszystkich stanowiła świetną, niepowtarzalną, cenną, interdyscyplinarną lekcję. Pozostanie w naszej pamięci. Warto było tu być!

    Opublikowała Dorota Kostka.

  • Dzień Postaci z Bajek

    4 listopada nasi uczniowie obchodzili jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek - święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają, bawią, przekazują ważne prawdy życiowe, a także wywołują miłe wspomnienia. Ten dzień był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa.

    Opublikował Edward Hałka.

  • ŻYWA LEKCJA HISTORII

    AK TO SOBIESKI POD WIEDNIEM WOJOWAŁ " W ramach lekcji historii w naszej szkole została przeprowadzona ŻYWA LEKCJA HISTORII-to idealne połączenie zabawy i nauki dla każdego.To również zaznajomienie uczniów z historią poprzez kontakt z dawnymi obyczajami, bronią oraz uzbrojeniem ochronnym.W trakcie lekcji żywej historii dzieci i młodzież miały okazję dobrze się bawiąc zdobyć wiedzę historyczną.Było to 60 minut barwnego opowiadania wraz z prezentacją strojów, sztuki walki oraz dużą dawką wiedzy podanej w formie dostosowanej do wieku słuchaczy.Uwieńczeniem zajeć był wystrzał z brani palnej wykonany na placu apelowym. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowanie .

    Opublikowała Elżbieta Prałat.

  • Pasowanie na Ucznia

    Bardzo ważnym momentem w życiu każdego młodego człowieka jest ślubowanie i pasowanie na ucznia. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w naszej szkole 25 października 2022r. W tym roku szkolnym ślubowanie składało 5 uczniów. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście. Dyrektor naszej szkoły pani Czesława Świercz, burmistrz Miasta i Gminy Szlichtyngowa pani Jolanta Wielgus, radne gminy panie ; Anna Dombek i Wioletta Orłowska, sołtys Starych Drzewiec pani Agnieszka Marciniak. Na uroczystości byli również nauczyciele i cała społeczność uczniowska oraz najważniejsi dla pierwszoklasistów goście – ich rodzice. Pierwszaki pod opieką wychowawczyni przygotowały część artystyczną. Uczniowie pokazali jak pięknie potrafią recytować wiersze i śpiewać piosenki. Swoją postawą udowodnili, iż są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły. Pierwszaki ślubowały kochać Ojczyznę, być dobrym uczniem, swym zachowanie i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po ślubowaniu nastąpiło pasowanie na ucznia, którego dokonała Pani dyrektor, symbolicznie dotykając ołówkiem ramienia każdego pierwszaka i wypowiadając słowa ,,Pasuję cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ,,Inki’’. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz legitymacji szkolnych. Miłą chwilą dla dzieci były upominki wręczane przez zaproszonych gości i rodziców. Uroczystość, która dostarczyła dzieciom, rodzicom i zaproszonym gościom miłych przeżyć i wrażeń została zakończona poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

    Życzymy wszystkim pierwszoklasistom wielu sukcesów w nauce. Niech nasza szkoła będzie dla Was miejscem gdzie będziecie chętnie przebywać, rozwijać swoje zdolności i zawierać przyjaźnie.

    Opublikowała Danuta Kachel

  • Lekcja Techniki- Pan Stop

    Uczniowie klasy czwartej przygotowują się do egzaminu na kartę rowerową i promują bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W związku z tym na lekcjach z techniki wykonali Panią lub Pana Stop. Wcześniej odbyły się zajęcia lekcyjne, na których uczniowie poznali znaki drogowe dotyczące pieszego i rowerzysty. Tę wiedzę wykorzystali, tworząc pracę techniczną. Pan Stop ma pomóc uczniom w przestrzeganiu zasad właściwego zachowania się na drodze. Ustawiony na biurku ma pomagać dzieciom w utrwalaniu poszczególnych znaków drogowych, które uczniowie mijają na co dzień po drodze do i ze szkoły.

    Opublikował Jarosław Orliński

  • Zajęcia z projektu: "BIEG NIC NIE KOSZTUJE, A KTO MĄDRY ZDROWIE I PRZYJACIÓŁ ZYSKUJE"

    W ramach realizacji projektu "BIEG NIC NIE KOSZTUJE, A KTO MĄDRY ZDROWIE I PRZYJACIÓŁ ZYSKUJE" odbyły się w naszej szkole miedzyklasowe biegi przełajowe. Uczniowie pokonywali wyznaczoną trasę w swoich kategoriach wiekowych z podziałem na chłopców i dziewczynki. Zwycięzcy otrzymają nagrody na uroczystym apelu szkolnym. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom hartu ducha, zaangażowania i ukończenia wyznaczonej trasy. Po wysiłku fizycznym uczniowie z zapałem przystąpili do pieczenia kiełbasek przy ognisku. Po chwili relaksu poszliśmy do lasu na grzyby. Po udanym grzybobraniu wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwymi udaliśmy się w kierunku szkoły . Serdecznie dziękujemy Panu Łukaszowi Leśnik za udostępnienie nam miejsca na ognisko i możliwości przeprowadzenia biegu przełajowego na jego terenie.

    Opublikowała Elżbieta Prałat i Jarosław Orliński.

    W ramach projektu "BIEG NIC NIE KOSZTUJE ,A KTO MĄDRY ZDROWIE I PRZYJACIÓŁ ZYSKUJE" odbyły się w naszej szkole warsztaty na temat zdrowego odżywiania: co warto jeść, aby być zdrowym, kalorie liczymy i spalamy, wszystko wiem- zdrowo jem. Każdy uczestnik warsztatów miał możliwość przygotować swój zdrowy posiłek z wykorzystaniem sprzętu pozyskanego w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Na stołach pojawiły się sałatki owocowe, koktajle, lemoniana, gofry oraz tosty z chleba razowego.

    Opublikowała Elżbieta Prałat.

  • LEKCJA HISTORII

    CZAS CIERPIENIA, CZAS WALKI. LOSY SPOŁECZEŃSTWA POLSKIEGO POD OKUPACJĄ SOWIECKĄ I NIEMIECKĄ . Uczniowie klasy VIII w ramach lekcji z historii tworzyli plakaty informujące mieszkańców Europy Zachodniej o losie Polaków pod okupacją sowiecką i niemiecką. Serdecznie gratuluję pomysłów na stworzenie pięknych prac.Celem zajeć było aby każdy uczeń; -wskazał na mapie terytorium znajdujące się pod okupacją niemiecką i sowiecką w latach 1939-1941

    - znał postawy okupantów wobec społeczeństwa polskiego

    - scharakteryzował losy Polaków pod okupacją niemiecką i sowiecką

    - padał przykłady zbrodni niemieckich i sowieckich okupantów wobec społeczeństwa polskiego.

    - znał założenia niemieckiej polityki wojennej

    - potrafił prównać politykę niemieckich i sowieckich okupantów wobec Polaków

    - scharakteryzował postawy Polaków w okresie okupacji (sposoby walki Polaków z okupantem)

    Opublikowała Elżbieta Prałat.

  • Udział uczniów w mobilnej wystawie w Jędrzychowicach

    W środę 19.10 br. uczniowie klasy VIII i V mieli możliwość obejrzenia mobilnej wystawy zorganizowanej przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Inicjatorem tego wydarzenia była Szkoła Podstawowa                                w Jedrzychowicach. Młodzież mogła podziwiać ciekawe eksponaty tłumaczące zjawiska fizyczne i matematyczne w przystępny sposob, m.in.kulę plazmową, wirujące krzesło.Zaciekawiły również łamigłówki manualne i zabawy pamięciowe.

    Dziękujemy gospodarzom za zaproszenie.

    Opublikowała Agnieszka Grzelak.

  • Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

    W czwartek, 13.10.w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klas IV- VIII przygotowali swoim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom szkoły koncert życzeń. Grono nauczycielskie zasiadło wygodnie w przytulnej kawiarence, by wysłuchać ciepłych słów, przeplatanych piosenkami.Repertuar był urozmaicony, między innymi występem i wróżbami Cyganek.Odbył się także pokaz oryginalnej mody nauczycielskiej.Uroczystość poprowadzili Agata Bąk i Miłosz Ramboliński. Solowe piosenki wykonały Martyna Wesołowska i Dobrawa Szuman.

    Bardzo dziękuję młodzieży, która uświetniła występem ten miły dla nas dzień.

    Dziękujemy również Radzie Rodziców za pamięć i słodkie upominki.

    Opublikowała Agnieszka Grzelak.

  • "Zdrowe jedzenie przez mądre myślenie"

     

    W dniu 12.10.2022 odbył się pierwszy z wielu dni pod tytułem " Zdrowe jedzenie przez mądre myślenie ". Myślą przewodnią jest zachęcać uczniów do rozsądnego i zdrowego jedzenia. Oczywiście wszyscy staneli na wysokości zadania. Brawo uczniowie i rodzice

    Opublikowała Katarzyna Ścibor.

  • Dzień Drzewa

    W naszej szkole 10 października 2022 odbył się Dzień Drzewa. Uczniowie klas 1-3 mieli okazję poznać różne rodzaje drzew oraz wykazać się umiejętnościami plastycznymi. W klasach starszych uczniowie spróbowali swoich sił w wirtualnym sadzeniu drzew biorąc udział w grze interaktywnej pt. „Dzień Drzewa”. Na zakończenie tego dnia wszyscy nasi podopieczni, i duzi i mali, posadzili drzewa, tym razem już w rzeczywistości. Za owocną współpracę oraz sadzonki użyte do owego przedsięwzięcia, serdecznie dziękujemy naszemu leśniczemu Panu Bartoszowi Wolniczakowi.

    Opublikował Edward Hałka.

    Wczoraj w szkole i klasie 3 było Święto Drzewa, a dziś zdrowa uczta"z drzewa", wygrzana w jesiennym słońcu misa pełna słodkich śliwek - od dobrej Pani Natalii dla nas!

    Dziękujemy!

    Opublikowała Dorota Kostka.

  • Dzień Tabliczki Mnożenia

    Już od 12 lat w październiku obchodzony jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Również w naszej szkole 7 października, w piątek włączyliśmy się w tegoroczną edycję pod hasłem: "Młodsi sprawdzają jak starsi tabliczkę znają". Na przerwach po korytarzu i placu szkolnym krążył patrol tabliczkowy, który sprawdzał znajomość tabliczki wśród uczniów i dorosłych. Uczniowie klas 4-8 na zajęciach matematyki powtarzali i utrwalali znajomość tabliczki poprzez zabawy oraz tabliczkowe łamigłówki z sową, która jest symbolem ŚDT. Uczniowie klas starszych wykazali się zdolnościami plastycznymi malując kamienie w kompozycje z tabliczką. Powstały małe dzieła sztuki ,które zostaną rozwiezione po okolicy, następnie pozostawione w różnych miejscach aby cieszyły innych i przypominały o znajomości matematyki.

    Wszystkim zaangażowanym w akcję dziękujemy.

    Opublikowała Agnieszka Bartkowiak- Winiarska.

  • Zajęcia z projektu: "BIEG NIC NIE KOSZTUJE, A KTO MĄDRY ZDROWIE I PRZYJACIÓŁ ZYSKUJE"

    W ramach realizacji projektu "BIEG NIC NIE KOSZTUJE ,A KTO MĄDRY ZDROWIE I PRZYJACIÓŁ ZYSKUJE "w naszej szkole odbywają się zajęcia mające na celu propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia, doskonalenia aktywności fizycznej, wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nasi uczniowie doskonale wiedzą, że ruch poprawia sprawność, wytrzymałość i elastyczności ciała.

    Regularna aktywność fizyczna sprawia, że wzmocnieniu ulegają mięśnie. Poprawia się także wydolność narządów wewnętrznych. Tym samym organizm może dłużej funkcjonować na zwiększonych obrotach. Opublikowała Elżbieta Prałat i Jarosław Orliński

  • DZIEŃ CHŁOPAKA W NASZEJ SZKOLE

    30 września 2022 w naszej szkole chłopcy obchodzili swoje święto.Na uroczystym apelu Pani Dyrektor złożyła wszystkim chłopcom życzenia ,a dziewczynki oprócz tradycyjnych życzeń, wręczyły kolegom drobne upominki. Obchody DNIA CHŁOPAKA minęły w sympatycznej i miłej atmosferze przy akompaniamencie muzyki. Z tak wspaniałej okazji wszystkim naszym chłopakom ślemy życzenia: radości i marzeń spełnienia, zdrowia i uśmiechu, a po szkole – trochę oddechu.

    Opublikował Edward Hałka.

    30 września - Dzień Chłopaka w klasie 3!

    Dziewczęta nie zapomniały o naszych łobuzkach. Niespodzianki okazały się trafione. Było sympatycznie, życzliwie i miło

    ​​​​​​​Opublikowała Dorota Kostka

  • Praca na lekcji historii

    Uczniowie klasy IV w ramach zajeć z historii robili drzewa genealogiczne swojej rodziny. Celem zadania było sięgnąć w głąb dziejów i ustalić losy czy profesje przodków ,jak nazywali się i kim byli dla siebie poszczególni krewni. Serdecznie gratuluję pomysłów.

    Opublikowała Elżbieta Prałat.

    HOLOKAUST - OD IDEI DO ZBRODNI "Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie." – George Santayana. Uczniowie klasy VIII w ramach zajeć z historii robili projekty z HOLOKAUSTU. Każdy uczeń miał szansę przygotowac sobie materiały z których mógł korzystać w trakcie wykonywania zadania. Holokaust był próbą wymordowania Żydów w Europie podjętą przez nazistowskie Niemcy oraz kolaborantów. W ciągu sześciu lat II wojny światowej systematyczne, biurokratyczne, ssponsorowane przez państwo i organizowane przez rząd prześladowania i represje wobec Żydów przyniosły śmierć sześciu milionom europejskich Żydów na całym kontynencie.Celem zajeć było zrozumienie i utrwalenie pojęcia holokaus

  • Wycieczka do lasu

    29 września, pomiędzy chmurami dla nas słoneczny dzień najmłodsze oddziały szkolne 0-3 wraz z wychowawczyniami uczestniczyły w edukacyjno-rekreacyjnej wycieczce do lasu. Kierunek naszej marszruty to strzelnica, gdzie czekał na nas leśniczy, pan Bartosz Wolniczak Przywitał on gromadę ciekawskich i jako gospodarz okolicznych rewirów leśnych dał im świetną lekcję przyrodoznawczą. Ekosystem lasu, to ogromne bogactwo fauny i flory, a i nieustanna troska o jego dobrostan Zaprezentował poroża jeleni, danieli, koziołków, kły dzików ..., narzędzia pracy leśnika, przekazał wiele ciekawych treści, pouczył też, jak reagować, na co zwrócić uwagę w razie zagubienia się w lesie. Pasjonującym czasem było też spotkanie uczniów z sokolnikiem, panem Radosławem Milkowskim Na żywo, bliski kontakt dzieci z drapieżnym ptactwem, jastrzębiem, myszołowem, sokołem, rarogiem, sową puszczykiem wywołało niesamowite przeżycia i emocje. Dzieci mogły dotknąć, pogłaskać skrzydlatych przyjaciół, obserwować przeloty sokoła kontrolowane przez tresera, który to popisy ptaka za każdym lotem wynagradzał namiastką mięsiwka Rację nowych doznań, doświadczeń, zdobytej wiedzy przyrodniczej uświetnił piknik przy ognisku Kiełbaski z rożna smakowały dzieciakom, przy tym miłe rozmowy i zabawy integracyjne, w międzyczasie penetracja strzelnicy. Na zakończenie leśnej lekcji i biesiady dzieci pamiętały, by śladów w postaci śmieci po sobie nie zostawić. Mali ekolodzy wiedzą, że trzeba dbać o środowiska naturalne

    A potem już pożegnania i powrót gromady do szkoły, po drodze grzybobranie . Do muchomorków czerwonych i innych dzieci ślą uśmiech zachwytu, ale do koszyczka ich nie zabierają! ...

    Nauczyciele wraz z uczniami składają szczególne podziękowania PANU LEŚNICZEMU za świetne przygotowanie imprezy, za leśne prezentacje, za biesiadę, za gadżety dla dzieci ufundowane przez ALP Nadleśnictwo - Włoszakowice.

    DZIĘKUJEMY!

  • Certyfikat Uczestnictwa

    MAMY TO Nasza szkoła po raz kolejny otrzymała certyfikat za udział w AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA

  • Samorząd Uczniowski został wybrany

     · 

    "Samorząd jest to właściwie praca organizowana po to,

    aby jednakowo dobrze działo się wszystkim,

    którzy razem uczą się, działają...,

    żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał...,

    żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się,pilnował porządku i praworządności...

    to nie tylko praca, ale i walka...

    w obronie porządnych, dzielnych i słabych, przeciwko wrogom porządku i sprawiedliwości..."Janusz Korczak

    26 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci ubiegający się o funkcję w samorządzie mieli okazję przedstawić swój program na szkolnym apelu.Nie zabrakło chwytliwych postulatów: „piątki bez prac domowych”, „dzień z telefonem” czy „większa ilość dyskotek”. Każdy z uczniów i nauczycieli naszej szkoły mógł oddać głos na swojego kandydata. Nad całością wyborów czuwali opiekunowie samorządu.Na nich spoczywała odpowiedzialność za prawidłowy przebieg i zachowanie tajności głosowania.

    Głosami szkolnych wyborców Przewodniczącą Szkoły została uczennica klasy VIII Natalia Marianowska, która zdobyła 46 głosów. Zastępcą Przewodniczącej została uczennica klasy VII Martyna Wesołowska z liczba 27 głosów, natomiast skarbnikiem uczennica klasy VI Maja Jaroszewicz z liczba 16 głosów.

    Natalii gratulujemy wygranej i życzymy wielu sukcesów w sprawowaniu tak zaszczytnego stanowiska. Opiekunem Samorządu został pan Edward Hałka natomiast zastępcą pani Elżbieta Prałat oraz pani Natalia Szuman.Uczniów klas 4-8 zapraszamy do włączenia się w działalność samorządu. .

  • ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI.

    W naszej szkole organiozowana jest bezpłatna zbiórka elekrośmieci .

    Termin zbiórki od 26.09.2022 do 7.10.2022.

    Zapraszamy wszystkich mieszkańców do włącznie się do akcji. #WszystkieDzieciZbierająElektrośmieci

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa
    Stare Drzewce 55,
    67-407 Szlichtyngowa
  • tel.(65)549 31 15
    fax (65) 549 31 15
    e-mail. sp.staredrzewce@wp.pl

Galeria zdjęć