"Trzeci Maja radością wiosenną
wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
Sztandarami biało-czerwonymi
umaiła się Rzeczpospolita.
Umaiły się też pierwszym kwieciem
łąki, pola i w ogrodach drzewa,
Maj się pieśnią zwycięskiej wiosny
zgodnym chórem z ludzi rozśpiewał."
3 Maja jest dniem, który upamiętnia uchwalenie ustawy regulującej ustrój prawny naszego kraju. Przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą. Dlatego tak ważne święto nasza szkoła postanowiła upamietnić akademią. Uczniowie przedstawili historię czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przeplatane czasamu nowożytnymi. Dzięki tak orginalnej scenografii mogliśmy przeżyć wspaniałe chwile.
Opublikowała Katarzyna Ścibor.
"Ziemia nie należy do człowieka, to człowiek należy do ziemi i wszystkie rzeczy są połączoneak jedna rodzina krwią. Cokolwiek stanie się ziemi, stanie się również dzieciom ziemi, więc to nie człowiek przędzie nić życia;człowiek jest jedynie jednym z jej włókien. Cokolwiek uczynisz ziemi, uczynisz sobie.” Sioux Światowy Dzień Ziemi 2023 Święto naszej planety jest obchodzone 22 kwietnia. Wydarzenie znane jest również pod nazwą Światowy Dzień Ziemi lub Dzień Ziemi. Ta data ma przypominać wszystkim o tym, jak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska. Uczniowie naszej szkoły wykonywali dzisiaj projekty z informacjami co szkodzi naszej planecie i w jaki sposób dbać o Ziemię.Po dzisiejszych zajęciach każdy wie ,że po pierwsze, warto pamiętać o codziennym segregowaniu śmieci. To podstawowa czynność, o jakiej powinniśmy pamiętać, jeśli zależy ci na dobrej kondycji naszej planety. Po drugie – warto zacząć oszczędzać wodę. Zwłaszcza, że w wielu regionach świata ludzie zaczynają mieć poważny problem z dostępem do wody pitnej. Jeśli możesz, to gromadź deszczówkę,a naczynia zmywaj w zmywarce. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się dzisiaj również do globalnego sprzątania świata .
Opublikowała Elżbieta Prałat i Katarzyna Ścibor.
"Gwiazda Mocy to 2 dniowe spotkanie z uczniami (po 3 godziny zegarowe dziennie) podczas którego wspólnie z uczniami wyruszamy we wspólny rejs żaglowcem o nazwie "Gwiazda Mocy" w poszukiwaniu dróg do spełniania marzeń. Jak podczas rejsu przez życie rozpoznawać i reagować na Najmniejsze Sygnały Niebezpieczeństwa i jak nie zostać zwiedzonym na złe wody przez Syreny nakłaniające do zboczenia z wyznaczonych dróg".
Celem programu jest wzbudzenie w uczestnikach wiary we własne możliwości i zachęcenie ich do podjęcia drogi ku realizacji najpiękniejszych i najgłębszych marzeń. W trakcie programu młodzież była zachęcana do wierności mądrym zasadom życiowym i zdobywała umiejętności potrzebne do wyboru dobrego kierunku w życiu – w tym także umiejętność pomagania innym i proszenia o pomoc, gdy jest się w potrzebie. W trakcie programu uczniowie ćwiczyli umiejętność odróżniania dobra od zła oraz prawdy od fałszu, by szósto i siódmoklasiści nie ulegali namowom do przemocy, łamania prawa, korzystania z narkotyków, papierosów, dopalaczy, alkoholu czy pornografii.
Program wzmacnia rolę rodziny w oczach dzieci i ugruntowuje autorytet rodziców.
pedagog
20 kwietnia 2023 r. od godziny 16.00 I Zespół Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie otworzy swoje drzwi dla tegorocznych ósmoklasistów oraz ich Rodziców.
Na drzewach przed budynkiem naszej szkoły 13 kwietnia zawieszono budki lęgowe, które uczniowie klas 0 -3 otrzymali od Leśnictwa Stare Drzewce. Uczniowie wiedzą, że w budce lęgowej ptaki mogą bezpiecznie wychowywać swoje pisklęta.
Dziękujemy p. Bartoszowi Wolniczak i Nadleśnictwu Włoszakowice za możliwość włączenia się w prosty i skuteczny sposób do ochrony ptaków.
Z okazji Świat Wielkanocnych składam
WSZYSTKIM Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom najlepsze życzenia.
Niech ten niezwykły czas wypełni Wasze serca pokojem, nadzieją, uśmiechem i miłością oraz tym, co
najpiękniejsze i najserdeczniejsze.
Oby nie zabrakło niezapomnianych chwil i serdecznych spotkań przy wielkanocnym stole, spędzonych w gronie najbliższych.
Wesołego Alleluja!
Życzy Dyrektor Szkoły- Czesława Świercz
Rekolekcje to takie lekcje, gdzie człowiek duży i mały może stać się lepszy i doskonały
W środę 29 marca w naszej szkole rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne. Pierwszego dnia dzieci oglądały film biblijny, modliły się, miały spotkania z wychowawcami, oraz ks. rekolekcjonistą . Klasy najmłodsze tego dnia były na wycieczce w Domu Kultury we Wschowie. W czwartek 30 marca uczniowie uczestniczyli w naukach prowadzonych przez ks. rekolekcjonistę, oraz ks. proboszcza. Nie zabrakło śpiewu i aktywności słuchaczy. W drugiej części rekolekcji dzieci wykonywały „mapę myśli” do wybranej liczby z Biblii i z katechizmu. Do wykonania tej pracy klasy miały dostęp do Pisma Świętego, Biblii i innych pozycji książkowych, gdzie mogły szukać informacji lub obrazka. Tego dnia podopieczni mogli za pozwoleniem skorzystać z komórek i laptopów w celu edukacyjnym. Po przerwie podczas spotkań z pedagogami uczniowie wysłuchali tematów wychowawczych, pogadanek. Był również czas na prace plastyczne – jajka malowane – pisanki. Pozostał nam jeszcze jeden dzień rekolekcji.
Opublikowała Grażyna Skrzypińska.
W związku z trwającym w Lasach Państwowych sadzeniem drzew w dniu 5 kwietnia 2023 roku na terenie Leśnictwa Stare Drzewce, las sadziły dzieci z klas 0-III. Na przygotowanej do sadzenia powierzchni zrębowej pojawiło się 40 uczniów naszej szkoły gotowych do pracy. Po krótkim wprowadzeniu w tematykę sadzenia oraz instruktarzu, dzieci pełne zapału i zaangażowania przystąpiły do sadzenia drzew. Podczas sadzenia z twarzy dzieci nie schodził uśmiech i zadowolenie. Wspólnie postanowiliśmy, że za jakiś czas spotkamy się w tym samym miejscu, by ocenić efekty wykonanej pracy. Po zakończeniu pracy wszyscy udali się na ognisko, gdzie dzieci mogły skosztować pieczonych kiełbasek i pieczonego chleba.
Po objedzeniu się takimi smakołykami poszliśmy w głąb lasu szukać Zajączka
Okazało się, że zostawił "coś" dla naszych najmłodszych.
Nasz dzień pozostanie w pamięci na długoooo
Bardzo dziękujemy #Nadleśnictwo Włoszakowice p. Bartoszowi Wolniczak za tak wspaniały dzień i za tyle zapewnionych atrakcji.
Opublikowała Natalia Szuman
29 marca uczniowie klas 0-III oraz ich opiekunowie, wyjechali do Domu Kultury we Wschowie na przedstawienie teatralne pt. „Dorotka po drugiej stronie tęczy”. Było to edukacyjne przedstawienie będące adaptacją klasyki światowej literatury ,,Czarnoksiężnika z Krainy Oz”. Widzowie z zainteresowaniem śledzili losy Dorotki i jej przyjaciół: Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa w drodze do Szmaragdowego Grodu. Interaktywny spektakl bardzo przypadł do gustu młodym widzom. Podobała się nie tylko fabuła, w którą wpleciono profilaktyczne treści ekologiczne (przesłanie o konieczności dbania o środowisko), ale także stroje, oprawa wizualna i piosenki oraz zaskakujące efekty świetlne. Podane w przystępny, stosowny do wieku odbiorców treści zawierały prawdy stare jak świat, ale jak się okazuje wciąż aktualne: dobro zawsze zwycięża, wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, warto wierzyć we własne siły, przyjaźń pokona największe przeciwności losu. Wszyscy byli bardzo podekscytowani, a gra aktorów na długo zostanie w pamięci małych widzów. Po spektaklu ruszyliśmy przez wschowskie Miasto Królewskie, zwiedzając przy tym kościoły, mury obronne, zamek oraz rynek.
Dzień uważamy za udany
Opublikowała Natalia Szuman
Uczniowie naszej szkoły po raz drugi przystąpili do EGZAMINU PRÓBNEGO ÓSMOKLASISTY. Celem egzaminu próbnego jest kształtowanie u uczniów umiejętności planowania pracy i radzenia sobie w sytuacji związanej z egzaminem, wyniki egzaminu próbnego mają charakter motywujący i wyzwalają większe zaangażowanie uczniów w pracę.
Życzymy powodzenia naszym ósmoklasistom i trzymamy kciuki.
We wtorek 28 marca w klasie 1 odbył się Klasowy Konkurs Recytatorski. Uczniowie recytowali wiersze o tematyce wiosennej. Komisja konkursowa w składzie: p. dyrektor Czesława Świercz, p. Alina Kowalska i Danuta Kachel po wysłuchaniu recytatorów wyłoniła laureatów .
I miejsce zajęła Izabela Paul ( wiersz Jana Brzechwy,, Przyjście wiosny’’)
II miejsce Lena Wolniczak ( wiersz Ludwika Wiszniewskiego ,, Marzec’’ )
III miejsce Emilia Bielewicz ( wiersz Władysława Broniewskiego ,, Pierwiosnek’’)
III miejsce Wiktor Skrzypiński ( wiersz Stanisława Karaszewskiego ,,Apel do ludzi’’).
Zwycięscy konkursu otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy dyplomy i słodki upominek.
Serdecznie gratulujemy pierwszakom PIĘKNEJ RECYTACJI!
Opublikowała Danuta Kachel
"Nie to jest najważniejsze, aby każde dziecko czegoś nauczyć, ale to, by wzbudzić w każdym dziecku pragnienie nauczenia się czegoś”
JOHN LUBBOCKA
W ramach projektu "Strefa przedszkolaka- uczę się, liczę i koduję” w oddziale przedszkolnym realizowane są zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe - muzyczne, przyrodnicze, uczenia się, cyfrowe oraz zajęcia z języka z angielskiego.
Oto kilka migawek z życia przedszkolaków
PROJEKT AMERYKA PÓŁNOCNA I AMERYKA POŁUDNIOWA. Uczniowie klasy VIII w ramach podsumowania działu pracowali metodą projektu. PROJEKT to złożone zadanie, które odbywa się w określonym czasie, i które wymaga podejmowania przez ucznia różnorakich i samodzielnych działań,koordynowanych przez nauczyciela. Metoda projektu to rozwijanie umiejętności, takich jak przyjmowanie odpowiedzialności, twórcze myślenie, samodzielne uczenie się, planowanie i organizacja pracy czy podejmowanie decyzji. Stosując metodę projektu kształtujemy u uczniów następujące umiejętności:
-organizacji pracy
-selekcji zebranych materiałów
-współdziałania
-posługiwania się komputerem
-korzystania i poszukiwania różnych źródeł informacji
-rozwiązywania problemów
-podejmowania decyzji za siebie i grupę
-kulturalnego dyskutowania
-prezentowania.
Opublikowała Elżbieta Prałat.
Dzieci z oddziału przedszkolnego postanowiły zrobić przepyszne kanapki i koktajl owocowy. Po wyszorowaniu rączek, przystąpiły do pracy. Wszystkie warzywa i owoce zostały porządnie umyte i obrane ze skórek, a następnie przedszkolaki samodzielnie je kroiły i łączyły ze sobą. Przygotowanie kanapek i koktajlu dało dzieciom wiele satysfakcji i radości.
Wszystko było wyśmienite... a jak smakowało!
Dziękujemy bardzo za zaangażowanie i pomoc p. Sandrze B.
Opublikowała Natalia Szuman
Kreatywność uczniów nie miała żadnych granic! Młodzież zaskoczyła swoimi pomysłami. Dzień bez plecaka zagościł w naszej szkole w piątek 24 marca. To zabawa, w której uczniowie, a czasem też nauczyciele, przychodzą do szkoły jak zwykle, przynosząc ze sobą to co potrzebne na lekcjach, ale nie mogą używać plecaka ani torby. W tym celu posłużyć mogło wszystko: walizka, skrzynka na narzędzia, chlebak, sklepowy wózek, a nawet legowisko dla zwierząt. Liczyła się kreatywność i fantazja, których jak widać nie zabrakło naszym uczniom. Był to z pewnością niecodzienny, radosny dzień w naszej szkole.
Opublikował Edward Hałka.
23 marca Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny „Inki’ w Starych Drzewcach po uprzednim wytypowaniu przez Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. organizowała eliminacje Lubuskiego Konkursu BRD „Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym” W rejonowym konkursie wiedzy uczestniczyli uczniowie szkół z ościennych gmin: Wschowa (SP Konradowo), Sława (SP Krzepielów), Szlichtyngowa (SP Jędrzychowice, SP Szlichtyngowa) oraz uczniowie naszej szkoły jako grupa najliczniejsza w składzie: Szymon Krawczyk, Jan Matusiak, Grzegorz Ratoń, Adam Szymanowski, Marek Winiarski, Alan Halasa, Marcel Szymanowski, Maciej Plizga oraz Dobrawa Szuman. Konkurs ten polegał na napisaniu testu wiedzy składającego się z 60 pytań z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, którego głównym celem było działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej.
Gratulujemy wszystkim udziału na tym etapie i życzymy awansu oraz dalszych sukcesów.
Opublikował: Jarosław Orliński
REKOLEKCJE 29 – 31 marca 2023 r.
ŚRODA 29.03.2023
08.00 klasy 0-III - wycieczka do Wschowy
08.00-10.00 klasa VIII - egzamin
08.00-10.20 klasy IV-VII - spotkanie z wychowawcą/film
10.30-11.15 klasy IV-VIII - spotkanie z ks. Rekolekcjonistą.
11.30-13.00 klasy 0-VIII - zajęcia z nauczycielami
CZWARTEK 30.03.2023
08.00-10.00 klasa VIII - egzamin
08.00-10.20 klasy 0-VII - spotkanie z wychowawcą/cyfry w Biblii
10.30-11.15 klasy 0-III - spotkanie z ks. Proboszczem
10.30- 11.15 klasy V-VIII - spotkanie z ks. Rekolekcjonistą
11.30 -12.15 klasy 0-III - spotkanie z ks. Rekolekcjonistą
11.30- 12.15 klasy IV-VIII - spotkanie z ks. Proboszczem
11.30-13.00 klasy 0-VIII - zajęcia z nauczycielami
PIĄTEK 31.03.2023
08.00-10.00 klasa VIII - egzamin
08.00-08.45 klasy 0-III - spotkanie z wychowawcą
08.00-08.45 klasy IV-VII - spotkanie z katechetką
09.00-09.45 klasy 0-III - spotkanie z katechetką
09.00-09.45 klasy IV-VII - spotkanie z wychowawcą
Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole świętowaliśmy wybraniem najpiękniejszej pani Wiosny. Konkurencja była spora, gdyż każda klasa bardzo dobrze się przygotowała do zadania. Mieliśmy okazję podziwiać piękne stroje i cudowne osobowości uczniów. Decyzją publiczności pierwsze miejsce zajęła pani Wiosna kl VIII. Wszystkim gratulujemy za wspaniałą kreatywność i pomysłowość
Opublikowała Katarzyna Ścibor.
Marzanna - kukła symbolizująca zimę z pierwszym dniem wiosny nam się kojarzy. Zgodnie z tradycją uczniowie klas młodszych wyszli w drogę dzierżąc kukły w dłoniach, by swą dzicięcą, radosną mocą, okrzykami, piosenką przepędzić zimę, by przywitać wiosnę, by wskazać kolejny czas cudownego odradzania się przyrody, wiosennego przebudzenia i radości życia.
Opublikowała Dorota Kostka
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W KLASIE DRUGIEJ
Dzisiaj w klasie drugiej było wiosenne trzęsienie ziemi. Najpierw dzieci robiły Marzannę czyli zimową pannę a potem pożegnały zimę z wielkim hukiem, paląc kukłę na stosie. Wiosnę powitały bardzo zdrowo robiąc wiosenne kanapki i pyszne, owocowe soki i koktajle . Dzieci pamiętały dzisiaj również o światowym dniu zespołu Downa ubierając dwie różne skarpetki. Pierwszy dzień wiosny minął bardzo radośnie i pracowicie. Mamy nadzieję że wiosna zagości już na stałe. Bardzo dziękuję p. Sandrze Buras za kolejne warsztaty kulinarne oraz za poświęcony czas. Dziękuję pani Kozak za udostępnienie sprzętu. To był naprawdę dobry dzień.
Opublikowała Alina Kowalska
Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. W pierwszy dzień wiosny obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.Te niepasujące do siebie skarpetki mają symbolizować niedopasowane chromosomy. Cała nasza społeczność szkolna wystąpiła dzisiaj w dwóch różnokolorowych skarpetkach, były pogadanki dla naszych uczniów, przybliżyliśmy im istotę tego dnia, wzbudziliśmy w nich chęć do niesienia pomocy, empatię, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Zachęcamy rodziny naszych uczniów aby również wykonały takie zdjęcia jako symbol solidaryzowania się z chorym na Zespół Downa i umieszczenie ich w komentarzach do posta. 🩵🩵 Opublikowała Elżbieta Prałat.
W dniu 15.03.2023 Uczniowie naszej Szkoły: Jan Monkiewicz, Marcel Szymanowski i Maciej Plizga brali udział w powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Konkurs odbył się w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie. Rywalizacja stała na bardzo wysokim oraz wyrównanym poziomie i toczyła się w trzech grupach wiekowych:
w grupie I, trzecie miejsce zajął uczeń z naszej szkoły Jan Monkiewicz.
W grupie II, miejsce czwarte zajął Marcel Szymanowski
Starosta Wschowski Andrzej Bielawski wraz z z-cą Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Tomaszem Maciejewskim oraz Prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP we Wschowie dh Andrzejem Nowickim nagrodzili laureatów i uczestników eliminacji, którzy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Zarząd Powiatu Wschowskiego.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Opublikował: Jarosław Orliński
6 lutego 2023 r. potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera spustoszyło południową Turcję i północną Syrię. Wstrząsy były odczuwalne także w sąsiednich krajach. Łącznie ponad 52 tys. osób straciły życie, a 1,5 mln osób zostało pozbawionych dachu nad głową, dlatego nasza społeczność szkolna aktywnie włączyła się w działalność dobroczynną na rzecz poszkodowanym w trzęsieniu ziemi.
Uczniowie podczas akcji charytatywnych uczą się wrażliwości na potrzeby innych, rozwijają uczucie empatii, kształtują pozytywną postawę wobec potrzebujących. Swoim zaangażowaniem kolejny raz udowodnili, że nie jest im obojętny los innych. Uczniowie klasy siódmej trzymali pieczę nad sprawnym przebiegiem akcji. Rodzicom, którzy wsparli przeprowadzenie kiermaszu oraz wszystkim pozostałym za udzieloną pomoc i otwarte serca składamy serdeczne podziękowania.
Zebraną kwotę przekazano na konto Caritas.
pedagog M. Paulo-Wolińska