Nasza szkoła dołączyła do kampanii ,,Dzieciństwo Bez Przemocy”, która jest organizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce i koncentruje się na:
W szkole działaniem promującym kampanię było zorganizowanie dwóch konkursów na plakat „Dzieciństwo bez przemocy” i na zdjęcie „Szczęśliwe dzieciństwo” Ponadto w listopadzie zostaną przeprowadzone zajęcia z zakresu profilaktyki dla uczniów i rodziców.
Uczniowie na znak solidarności przychodzą do szkoły ubrani w element czerwony.
Symbolicznym elementem kampanii, będzie podświetlenie 19 listopada naszej placówki na czerwono symbolizując sprzeciw wobec krzywdzenia dzieci. Odbywa się to w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci.
pedagog M. Paulo-Wolińska
Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone 16 listopada. Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Państwa członkowskie UNESCO przyjęły m.in. Deklarację Zasad Tolerancji. Artykuł I tej deklaracji brzmi:
"Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja - wartość, która czyni możliwym pokój - przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju."
Tolerancja to życzliwość, akceptacja, dobroć, szacunek, zrozumienie, pomoc, otwartość, wyrozumiałość. Polega na szanowaniu różnorodności kultur, cudzych uczuć, poglądów, wierzeń, obyczajów i postępowania. Wymaga otwartości na różnorodność. Tolerancja jest niezbędnym elementem zachowania pokoju na świecie. Brak tolerancji i poszanowania różnorodności religijnej, językowej czy etnicznej są często przyczyną konfliktów.
Pamiętajmy, jesteśmy różni, lecz równie ważni. Bycie życzliwym i odnoszenie się do drugiego człowieka z szacunkiem nic nas nie kosztuje. Sprawia radość nie tylko nam, ale również osobom, które przebywają w naszym towarzystwie.
Opublikowała Elżbieta Prałat.
Na zajęciach z chemii uczniowie kl 7 świętowali 11 Listopada tworząc flagi w probówkach. Mogli się przekonać jak dokładnie musimy odmierzać poszczególne substraty, aby wszystko się udało. W chemii najmniejszy szczegół ma znaczenie. Brawo dla uczniów za podjęty trud i chęci do nauki przez doswiadczenie.
Opublikowała Katarzyna Ścibor.
21 listopada obchodzimy Światowym Dzień Życzliwości i z tego właśnie powodu w ramach zajęć z psychologiem uczniowie naszej szkoły mieli dzisiaj przeprowadzone warsztaty jak być życzliwym . Po obejrzeniu edukacyjnego filmu o życzliwości tworzyli drzewa życzliwości wpisując na nie własne życzenia oraz życzenia dla swoich kolegów i koleżanek. Warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. W obliczu naturalnych katastrof, a szczególnie ostatniej powodzi, która przyczyniła się do wielu rodzinnych tragedii, bardzo istotna staje się solidarność międzyludzka i wzajemna życzliwość.Kiedy powódź zagrażała nam, to właśnie postawa życzliwości stała się kluczowa. To była pomoc sąsiadom, wspólne układanie worków z piaskiem i pilnowanie poziomu rzeki Odry, to też pomoc po powodzi, czyli zbiórka darów, pomoc w sprzątaniu czy wspólna rozmowa i wsparcie.
To wyjątkowe wydarzenie to doskonała okazja, by promować tą dobroć, empatię, szacunek i wzajemną życzliwość wśród wszystkich mieszkańców naszego regionu. Na dzisiejszych zajęciach uczniowie mieli możliwość podzielenia się swoją pozytywną energią i pokazywali ,że życzliwość rzeczywiście ma moc! Na podsumowanie warsztatów każdy uczestnik warsztatów tworzył przyjazną emotkę.Bądźmy przyjaźni, pomagajmy sobie, bądźmy wrażliwi na potrzeby innych i uprzejmi.
Opublikowała Elżbieta Prałat.
W imieniu całej społeczności szkolnej składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” za wsparcie finansowe. Za otrzymane pieniądze od Rady Rodziców zakupiliśmy nowe wieszaki na kurtki dla naszych uczniów.
Dziękujemy
Dyrektor, nauczyciele, pracownicy i uczniowie szkoły
Uczniowie naszej szkoły w swoim przedstawieniu zaprezentowali jak kręte były polskie drogi do WOLNOŚCI. Dlatego dziś ŚWIĘTUJMY RAZEM 106 ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGLOŚCI!
Opublikowała Agnieszka Bartkowiak- Winiarska i Katarzyna Ścibor.
„Szkoła do hymnu” 2024
Już po raz kolejny uczniowie naszej placówki wzięli udział we wspólnym świętowaniu 106 rocznicy ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI włączając się do ogólnopolskiej akcji #SzkołaDoHymnu i w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku jest to piątek, 8 listopada. #SzkołaDoHymnu.
Opublikowała Elżbieta Prałat.
"...Polska, nie jesteś ty już niewolnicą! Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem, na którym z lochu, co był twą stolicą lat sto, swym własny dźwignąłeś się duchem…” Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, świętujemy na różnie sposoby. Z tej okazji uczniowie klas IV-VIII w ramach lekcji historii tworzyli kotyliony, które są symbolem patriotyzmu oraz robili biało- czerwone prace plastyczne. Kotyliony, noszone z dumą przez Polaków w dniu 11 listopada, są wyrazem patriotyzmu i przypominają o ważnym momencie w historii Polski. Barwy narodowe biało-czerwone symbolizują jedność i tożsamość narodową, a ich obecność w obchodach Święta Niepodległości ma głębokie korzenie.Serdecznie gratuluję pomysłów i kreatywności w trakcie wykonywania prac. .
Opublikowała Elżbieta Prałat.
Bransoletki z kolorowych koralików i kreatywnych drucików wykonane przez dzieci ze świetlicy.
Opublikowała Barbara Matuszewska.
Nasze dzieci w szkole wiedzą, że pamiętać trzeba
Z wierszem Danuty Gellnerowej puśćmy światełko pamięci do nieba ...
Dla tych, którzy odeszli w nieznany świat,
płomień na wietrze kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem
i niebo jesienne u góry.
Dla nich żołnierskie, harcerskie warty
i chorągiewek gromada, i dla nich ten dzień - pierwszy dzień listopada.
/Przesłanie na gazetce szkolnej aktualizowanej zgodnie z kartkami kalendarza: >1 listopada</
Opublikowała: D. Kostka
W ostatnim tygodniu października (31.10.24) we wszystkich klasach w naszej szkole oraz na korytarzach można było poczuć dyniowy szał. W ,,Dniu Dyni’’ obowiązywał kolor pomarańczowy na naszych ubraniach, a klasy zamieniły się w pomarańczowe groty pełne dyń oraz pajęczyn. Dzieci dały również upust swojej wyobraźni biorąc udział w konkursie na Najpiękniejszą Dynię oraz Najpiękniejszy Rysunek z okazji Dnia Dyni. Owe prace upiększyły nasze szkolne korytarze oraz nadały jesiennego klimatu całej szkole.
Opublikował Edward Hałka.
31 października klasa IV zorganizowała SZKOLNY KIERMASZ Z OKAZJI DNIA DYNI,na którym można było zakupić prawdziwe cuda, przygotowane przez uczniów i ich rodziców: mufinki,babeczki, galaretki , cynamonki, paluchy wiedźmy , okienka , ciasto mózg,deserki, gofry ,żelki, popcorn,napoje, bransoletki . Uczniowie z chęcią i ciekawością kupowali i kosztowali domowe przysmaki . Bardzo serdecznie dziękują rodzicom i uczniom klasy IV za zaangażowanie, za pomoc i wsparcie tej inicjatywy bo praca zespołowa to sekret, który sprawia, że zwykli ludzie osiągają niezwykłe wyniki. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na potrzeby klasy IV.
Opublikowała Elżbieta Prałat
We wtorek uczniowie klasy II uczestniczyli w projekcie organizowanym przez Stowarzyszenie - Przy Szkole - w Łysinach. (Babciu, czy wiesz jak rośnie kawa, herbata, kakao.) Zadanie było współfinansowane przez Zarząd Powiatu Wschowskiego. Podczas zajęć prowadzonych przez panią Renatę Chilarską dzieci brały aktywny udział dzieląc się zdobytą wiedzą w domu i w szkole. Następnie po ciekawej prelekcji prowadzącej słuchacze wypełniali karty pracy oraz wykonywali różne zadania - smakowali, dotykali, wąchali, rozpoznawali różne przyprawy. Uczniowie w nagrodę otrzymali prezenty - słodkie niespodzianki. Na koniec chłopcy i dziewczęta otrzymali zadania konkursowe z mapkami i statkami płynącymi z kawą, herbatą i kakao. Dzieci były bardzo zadowolone z ciekawych zajęć, bo zdobyły dużo nowych informacji z którymi mogą podzielić się z babcią,, mamą, tatą... Opublikowała Grażyna Skrzypińska
30 października uczniowie naszej szkoły w ramach realizacji projektu ”RAZEM ZDROWO NA SPORTOWO”oraz przy współpracy z UCZNIOWSKIM KLUBEM ORLIK byli na basenie. Zjeżdżalnia, Jaccusi i basen - to atrakcje z których mieli okazję skorzystać uczestnicy dzisiejszego wyjazdu na krytą pływalnię Chrobry Głogów .
Celem wyjazdu, było propagowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia i zachęcenie ich do czynnego uprawiania sportu.Czas spędzony „w wodzie” przysporzył wszystkim uczestnikom wyjazdu, oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń. Głównym celem wyjazdu było rozwijanie aktywności ruchowej wśród młodzieży. W trakcie pobytu na basenie, widoczna była integracja grupy, co dobrze wpływa na relacje między rówieśnikami. Dobrze jest w dzisiejszych czasach propagować zdrowy styl życia i zachęcać do czynnego uprawiania sportu, bo jak wiemy, większość wybiera niepokojąco „osiadły – przedkomputerowy” sposób na życie. Na basenie zajęcia obejmowały podstawowe ćwiczenia w wodzie.Po wyjściu z basenu, zanim dzieci i młodzież dotarły do domu, już w drodze powrotnej, w autobusie planowały następny wyjazd.
Opublikowała Elżbieta Prałat.
Już po raz kolejny nasza placówka przyłączyła się do akcji „SZKOŁA PAMIĘTA”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi dzieci na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana
w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Dzieci mieli możliwość również odwiedzić i posprzątać groby swoich bliskich.
Opublikowała Elżbieta Prałat i Katarzyna Ścibor.
Dnia 25 października odbyła się uroczystość pasowania na ucznia klasy pierwszej. W poczet społeczności szkolnej przyjęto 13 uczniów. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: sekretarz gminy p. Jarosław Gnat, radne Starych Drzewiec p.Anna Dombek i p. Wioletta Orłowska, radny i jednocześnie sołtys Nowych i Małych Drzewiec p. Andrzej Kromolinski, przedstawiciel rady parafialnej p. Katarzyna Ścibor, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów klasy pierwszej. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały swoje umiejętności i wykonywały zadania specjalne. Następnie złożyły ślubowanie na sztandar szkoły. Z rąk p. dyrektor Czesławy Świercz zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów szkoły podstawowej im. Danuty Siedzikowny " Inki". Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali medale i dyplomy pamiątkowe. Na koniec wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów. Dla wszystkich to był dzień pełen wrażeń i niezapomnianych chwil.
Opublikowała Alina Kowalska
25 października w ramach zajęć z psychologiem odbyły się w naszej szkole warsztaty o empatii dla klas IV-VI, których myślą przewodnią było hasło EMPATIA TO MĄDROŚĆ SERCA. Celem zajęć bylo rozwijanie wrażliwości na potrzeby innych ludzi , umiejętność interpretowania sytuacji życiowych z różnych punktów widzenia i wczuwania się w stany emocjonalne i sytuacje innych ludzi oraz uświadomienie konieczności doskonalenia zdolności empatycznych. Uczniowie obejrzeli prezentacje o sile empatii, następnie wykonywali mapy myśli oraz indywidualne zadanie , które polegało na znalezieniu i zapisaniu na karcie pracy jak największej liczy przyczyn , uczuć i myśli, które mogły spowodować zachowanie bohaterów przestawionych sytuacji. Każdy uczestnik warsztatów losował sytuację z opisem zdarzenia i osoby biorącej w nim udział i musiał wykazać się empatią żeby wykonać zadania.
Polecenie analizy dotyczyło następujących sytuacji;
- myśli i uczuć osoby na wózku inwalidzkim, która zamierza poprosić pasażerów o pomoc przy wysiadaniu z autobusu
- myśli i uczuć pary nastolatków, do których zwraca się inwalida na wózku z prośbą o pomoc przy wysiadaniu
- myśli i uczuć kobiety podchodzącej do przechodnia z prośbą o datek. - myśli i uczuć przechodnia, do którego podchodzi żebraczka z prośbą o pieniądze. -myśli i uczuć słabej uczennicy, która idzie prosić prymuskę o pomoc w nauce
- myśli i uczuć bardzo dobrej uczennicy proszonej o pomoc w nauce przez słabą uczennicę. -stary człowiek wychodzi ze sklepu z bułką za którą nie zapłacił
- na ławce w parku siedzi nastolatka i płacze
- chłopak zasypia na lekcji
- w szatni uczennica niszczy kurtkę koleżance. Wszyscy uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniem udowadniając ,że już wiedzą czym jest empatia . Serdecznie gratuluję im umiejętności odnalezienia się w wylosowanej sytuacji i nazwania myśli i uczuć wskazanych osób.
Opublikowała Elżbieta Prałat.
„Empatia pozwala ludziom odbierać emocje innych, tak jak uszy odbierają dźwięki, bez niej jesteś emocjonalnie głuchy”. Dan WellsUczniowie naszej szkoły w ramach zajęć z psychologiem wzięli udział w drugiej części warsztatów poświęconych EMATII. W trakcie zajęć tworzyli serca osób empatycznych udowadniając,że doskonale wiedzą co kryje się pod słowem empatia. Ponadto obejrzeli fragment bajki i doskonale poradzili sobie ze wskazaniem osoby empatycznej i uzasadnieniem swojej odpowiedzi. Uczniowie perfekcyjnie definiowali pojęcie empatii; podawali przykłady zachowań empatycznych (np. uważne słuchanie drugiej osoby, zadawanie pytania, nieporównywanie czyiś uczuć ze swoimi uczuciami, nieocenianie, niedoradzanie rozwiązań, gdy ktoś o to nie prosi).Wielkie brawa dla uczestników warsztatów za ogromne zaangażowanie i umiejętność zaprezentowania zdobytej wiedzy.
Dzisiaj, tj. 24.10.2024 r. uczniowie klas IV- V i VI- VII wzięli udział w Gminnym Konkursie ,,Dzień Pięknego Czytania" organizowanym przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Szlichtyngowa oraz Szkołę Podstawową im.Jana Pawła II w Szlichtyngowej.
Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych, a zadaniem uczestników było przeczytanie losowo wybranego wiersza Czesława Miłosza.
Celami konkursu było przede wszystkim rozwijanie umiejętności czytania i zdolności językowych, ale także interpretacji tekstów.
Naszą placówkę reprezentowało osiemnaścioro uczniów.
I tak w kategorii młodszej sukcesem mogą się pochwalić:
ALEKSANDRA MATUSZEWSKA - I MIEJSCE
LENA JANCZ- III MIEJSCE
HANNA GRACA, JAN BĄK- WYRÓŻNIENIA
Natomiast w grupie starszej zanotowaliśmy wyniki:
JAN MONKIEWICZ - MIEJSCE Ioraz
LENA PLEŃ - WYRÓŻNIENIE .
Wszystkim Uczestnikom konkursu gratulujemy odwagi w podjęciu poetyckiej rękawicyi sukcesów kolejnym razem.Dziekujemy też nieocenionym Rodzicom, którzy zawieźli młodzież na konkurs
Opublikowała Agnieszka Grzelak.
"Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:
Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie koprze.
Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!.
Rzecze na to kalarepka:
Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!"
(...)
Dzieci wzięły udział w zajęciach o warzywach. Przedszkolaki obejrzały teatrzyk na podstawie wiersza J. Brzechwy „Na straganie”. Rozpoznawały za pomocą dotyku i węchu warzywa oraz dowiedziały się , jak ważne dla zdrowia jest codzienne spożywanie warzyw.
Przedstawienie teatralne to dawanie dzieciom szansy na dobrą zabawę oraz obcowanie ze sztuką.
Opublikowała
Natalia Szuman
Od teraz możemy bezpiecznie i wygodnie docierać do naszej szkoły i wracać z niej do domu. BRAWO!!! Radość nas rozpiera! Dziękujemy Władzom Gminy i Szkoły za finalizację naszych wieloletnich marzeń Spełniły się marzenia! Stało się!!! Mamy piękną drogę dojazdową do szkoły!!!
Uczniowie z klasy 2. we wrześniu odbyli cykl zajęć edukacyjnych podnoszących ich umiejętności w zakresie prawidłowego poruszania się w ruchu ulicznym, Był łyk teorii, był kwiz, była praktyka w terenie, było spotkanie z policjantem. Wszystkie dzieci zdały egzamin na medal !!! Dzisiaj, na NOWEJ DRODZE stojąc, nasi mali piesi z klasy 2. z rąk Pani Dyrektor otrzymali gratulacje i dyplomy BEZPIECZNEGO UCZESTNIKA RUCHU DROGOWEGO
W kamizelkach odblaskowych szczęśliwa dziatwa wyruszyła wraz z wychowawczynią na rozpoznanie nowego traktu komunikacyjnego. Po drodze czytanie starych i nowych znaków drogowych, poruszanie się zgodnie z organizacją ruchu i zasadami bezpieczeństwa. Dzieci popisały się niezbędną wiedzą i umiejętnościami. W sposób rozważny i kulturalny przemieszczały się w przestrzeni lokalnego ruchu drogowego. Dały radę!
BRAWO!!!
Tekst i foto: D.Kostka
Dzień bez plecaka („no backpack day”) to wybrany przez samorząd uczniowski dzień (17.10.24), w którym wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przychodzą bez plecaków i toreb. Zabawa polega na tym, by jednocześnie przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory w kreatywny i zabawny sposób.
Dzień bez plecaka wymyśliła amerykanka Mongai Fankam, aktywistka i założycielka fundacji. Fankam jako dziecko jeździła z matką do Kamerunu, gdzie szybko zorientowała się, z jak wielkimi trudnościami borykają się tamtejsze dzieci.
Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas No backpack day dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.
Dzień bez plecaka w polskich szkołach służy głównie dobrej zabawie, pomysły uczniów ogranicza jedynie wyobraźnia. Uczniowie przynieśli swoje szkolne przybory zapakowane na rozmaite sposoby: w koszach, zabawkach, walizkach, a nawet w transporterach!
Opublikował Edward Hałka.
Dziękujemy za ogromny trud i wielkie serca, jakie wkładacie w niesienie pomocy potrzebującym. Życzymy przede wszystkim zdrowia oraz aby nie zabrakło WAM sił, cierpliwości i uśmiechu w codziennej pracy.
Przedszkolacy, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy Szkoły Podstawowej w Starych Drzewcach
Opublikowała
Natalia Szuman
W ramach realizacji projektu „RAZEM ZDROWO NA SPORTOWO„ odbyły się w naszej szkole zajęcia sportowo-edukacyjne, których celem było wspólne promowanie sportu i kultury fizycznej, wspólna integracja, zachęcanie do uprawiania różnego rodzaju sportów, propagowanie aktywnego trybu życia.
Opublikowała Elżbieta Prałat i Jarosław Orliński.
Dziś w szkole obchodziliśmy Święto wszystkich pracowników naszej placówki.Z tej okazji odbył się BELFERSKI KONCERT ŻYCZEŃ, który poprowadzili uczniowie wszystkich klas, łącznie z zeroweczką.Były wyjątkowe życzenia dla kadry nauczycielskiej, pracowników obsługi, emerytowanych nauczycieli przeplatane piosenkami w wykonaniu naszych wokalnych orłów.Czas przy herbatce i ciepłych słowach upłynął bardzo przyjemnie.Bardzo dziękujemy naszym Kochanym Uczniom za przygotowanie akademii, Radzie Rodziców za przepyszny poczestunek oraz Gościom za spędzenie z nami tego radosnego czasu
Opublikowała Agnieszka Grzelak.