Piątek 04.04.2025

liczba odwiedzin: 118542

Kontakty

  • Szkoła Podstawowa
    Stare Drzewce 55,
    67-407 Szlichtyngowa
  • tel.(65)549 31 15
    fax (65) 549 31 15
    e-mail. sp.staredrzewce
    @szlichtyngowa.pl

Mapa

  • Uczniowie klas 0-III świętowali Dzień Górnika zwany- „Barbórką”.

    Święta Barbara jest patronką górników, która przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy w kopalni zatem była to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy na ich temat.

    Obejrzeliśmy film edukacyjny o pracy w kopalni oraz zapoznaliśmy się z "Legendą o Skarbniku".

    W tym dniu dowiedzieliśmy się jakiego koloru jest flaga górnicza, hymn oraz godło.

    Bardzo doborze znamy narzędzia niezbędne do pracy w kopalni.

    Nie zabrakło tańca "Trojak", który przypomina pracę górnika.

    Teraz już wiemy czym zajmują się górnicy, jak trudną, ciężką i niebezpieczną mają pracę.

    Opublikowała

    Natalia Szuman

  • Andrzejki w naszej szkole!

    Andrzejki to ludowe święto, które obchodzi się pod koniec listopada. Wypada w wigilię świętego Andrzeja. W Polsce co roku wiele ludzi świętuje ten dzień, wykonując różne wróżby. Kiedyś samo święto było traktowane bardzo poważnie. Nawet wróżby wykonywano w odosobnieniu, a nie jak dziś wśród przyjaciół. Dopiero wiele lat później spotkania przybrały formę świetnej zabawy. W naszej szkole Andrzejki świętowaliśmy 28 listopada, a uczniowie mieli okazję wejść do groty wróżbitek i wróżbitów oraz poznać jak będzie miała na imię wybranka ich serca, bądź co spotka ich w przyszłości. Gdy już wszyscy zgłębili przyszłość swoich losów, każdy oddał się zabawie na szkolnej dyskotece oraz grach muzycznych .

    Opublikował Edward Hałka.

  • Lektura w pudełku w wykonaniu klasy VI.

    Jako podsumowanie pracy z lekturą,,Hobbit, czyli tam i z powrotem" szóstoklasiści wykonali projekt.Tego typu prace nie tylko sprawdzają znajomość tekstu, ale przede wszystkim rozwijają wyobraźnię, kreatywność, budzą ciekawość i ducha rywalizacji. Efekty są imponujące.

    Opublikowała Agnieszka Grzelak.

  • Dzień Zdrowego Jedzenia.

    Na zajęciach z Przyrody odbył się Dzień Zdrowego Jedzenia. Każdy przygotowywał smaczne i pożywne kanapki, sałatki owocowe, które dały uczniom sił oraz energii do dalszej pracy na innych zajęciach. Pamiętajmy! Zdrowe Śniadanie to podstawowa rzecz, która musimy dostarczyć naszemu organizmowi, aby prawidłowo funkcjonował cały dzień.

      Opublikowała Katarzyna Ścibor

    ZAJĘCIA Z BIOLOGII

    Ostatnie zajęcia z Biologi przyniosły kl. V miłe zaskoczenie, gdyż gra pozwoliła uczniom sprawdzić swoje wiadomości z poznanych informacji. Była to bardzo fajna lekcja powtorzeniowa. Brawo dla uczniów za zaangażowanie i ducha rywalizacji, ponieważ każdy chciał wygrać .

    Opublikowała Katarzyna Ścibor.

  • Kiermasz klasy pierwszej.

    Dnia 26.listopada rodzice wraz z uczniami klasy pierwszej zorganizowali kiermasz różności. Mali uczniowie poznawali zastosowanie matematyki w praktyce I poznali zawód sprzedawcy. Dochód z kiermaszu będzie przeznaczony na wycieczkę klasową. Bardzo dziękuję tym, którzy zrobili zakupy na naszym kiermaszu . Dziękuję również wszystkim rodzicom za zaangażowanie a w szczególności p. Nowak, p. Wesolowskiej, p. Buras i p

    Szyszkowiak za przygotowanie stoiska i przeprowadzenie sprzedaży pyszności.

    Opublikowała Alina Kowalska

  • Dzień Pluszowego Misia

    22.11.2024

    Pluszowy miś to jedna z najpopularniejszych zabawek dla dzieci, choć gości też w sercu wielu dorosłych. Te wypchane zwierzaki mają swój specjalny dzień w roku tylko dla siebie. Dzisiejszego dnia (22.11.24) w naszej szkole zagościło właśnie ich święto! Dzieci miały okazję przynieść ze sobą swoich pluszowych przyjaciół oraz rozświetlić jesienny czas zabawą. Na korytarzach i w klasach nie zabrakło wszelkiej maści pluszaków, nie tylko miśków! Owe święto to nie tylko czas zabawy dzieci z ich pluszakami, ale również moment w którym każdy z nas może wrócić do przyjemnych wspomnień z dzieciństwa.

    Opublikował Edward Hałka.

  • Konkurs plastyczny

    Szanowni Państwo, zachęcamy do głosowania na prace konkursowe wykonane przez uczniów uczęszczających na zajęcia świetlicowe uczniowie musieli dorysować tło dla misia ze zdjęcia każdy głos to like pod zdjęciem. Wygra praca z największą ilością polubień. Głosujemy do końca listopada POWODZENIA.

    Opublikowała Barbara Matuszewska.

  • JA I MÓJ PIES

    "Wy nie wiecie, a ja wiem,

    Jak rozmawiać trzeba z psem!

    Kiedy dłoń wyciągam doń,

    Grzecznie liże moją dłoń"

    /J. Brzechwa/

    Uczniowie z klasy 2 wiedzą już, że o oswojone zwierzęta trzeba dbać do końca ich dni. Podczas zajęć z pasją opowiadali o swoich czworonożnych pupilach. Dzieci i nie tylko one, mają swoje psiaki, no i jakie różnorodne?

    Są ich wiernymi przyjaciółmi

    Poświęcają im czas, troszczą się o nie, to już wiem! Dzieci mają dobre, czułe serca.

    W załączeniu fotorelacja...

    Mój pies w naturze i w obrazie"

    To bardzo sympatyczna prezentacja. Obejrzyj, by się przekonać.

    Opracowanie:

    Dorota Kostka

  • Kampania "Dzieciństwo bez przemocy"

    Nasza szkoła dołączyła do kampanii ,,Dzieciństwo Bez Przemocy”, która jest organizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka. 

    Kampania Dzieciństwo bez Przemocy ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce i koncentruje się na:

    • uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
    • wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, 
    • promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
    • promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

    W szkole działaniem promującym kampanię było zorganizowanie dwóch konkursów na plakat „Dzieciństwo bez przemocy” i na zdjęcie „Szczęśliwe dzieciństwo” Ponadto w listopadzie zostaną przeprowadzone zajęcia z zakresu profilaktyki dla uczniów i rodziców.

    Uczniowie na znak solidarności przychodzą do szkoły ubrani w element czerwony.

    Symbolicznym elementem kampanii, będzie podświetlenie 19 listopada naszej placówki na czerwono symbolizując sprzeciw wobec krzywdzenia dzieci. Odbywa się  to w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci.

    pedagog M. Paulo-Wolińska

  • Międzynarodowy Dzień Tolerancji.

    Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone 16 listopada. Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Państwa członkowskie UNESCO przyjęły m.in. Deklarację Zasad Tolerancji. Artykuł I tej deklaracji brzmi:

    "Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja - wartość, która czyni możliwym pokój - przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju."

    Tolerancja to życzliwość, akceptacja, dobroć, szacunek, zrozumienie, pomoc, otwartość, wyrozumiałość. Polega na szanowaniu różnorodności kultur, cudzych uczuć, poglądów, wierzeń, obyczajów i postępowania. Wymaga otwartości na różnorodność. Tolerancja jest niezbędnym elementem zachowania pokoju na świecie. Brak tolerancji i poszanowania różnorodności religijnej, językowej czy etnicznej są często przyczyną konfliktów.

    Pamiętajmy, jesteśmy różni, lecz równie ważni. Bycie życzliwym i odnoszenie się do drugiego człowieka z szacunkiem nic nas nie kosztuje. Sprawia radość nie tylko nam, ale również osobom, które przebywają w naszym towarzystwie.

    Opublikowała Elżbieta Prałat.

  • Zajęcia z chemii.

    Na zajęciach z chemii uczniowie kl 7 świętowali 11 Listopada tworząc flagi w probówkach. Mogli się przekonać jak dokładnie musimy odmierzać poszczególne substraty, aby wszystko się udało. W chemii najmniejszy szczegół ma znaczenie. Brawo dla uczniów za podjęty trud i chęci do nauki przez doswiadczenie.

    Opublikowała Katarzyna Ścibor.

  • Praca z Psychologiem.

    21 listopada obchodzimy Światowym Dzień Życzliwości i z tego właśnie powodu w ramach zajęć z psychologiem uczniowie naszej szkoły mieli dzisiaj przeprowadzone warsztaty jak być życzliwym . Po obejrzeniu edukacyjnego filmu o życzliwości tworzyli drzewa życzliwości wpisując na nie własne życzenia oraz życzenia dla swoich kolegów i koleżanek. Warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. W obliczu naturalnych katastrof, a szczególnie ostatniej powodzi, która przyczyniła się do wielu rodzinnych tragedii, bardzo istotna staje się solidarność międzyludzka i wzajemna życzliwość.Kiedy powódź zagrażała nam, to właśnie postawa życzliwości stała się kluczowa. To była pomoc sąsiadom, wspólne układanie worków z piaskiem i pilnowanie poziomu rzeki Odry, to też pomoc po powodzi, czyli zbiórka darów, pomoc w sprzątaniu czy wspólna rozmowa i wsparcie.

    To wyjątkowe wydarzenie to doskonała okazja, by promować tą dobroć, empatię, szacunek i wzajemną życzliwość wśród wszystkich mieszkańców naszego regionu. Na dzisiejszych zajęciach uczniowie mieli możliwość podzielenia się swoją pozytywną energią i pokazywali ,że życzliwość rzeczywiście ma moc! Na podsumowanie warsztatów każdy uczestnik warsztatów tworzył przyjazną emotkę.Bądźmy przyjaźni, pomagajmy sobie, bądźmy wrażliwi na potrzeby innych i uprzejmi.

    Opublikowała Elżbieta Prałat.

  • PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW.

    W imieniu całej społeczności szkolnej składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” za wsparcie finansowe. Za otrzymane pieniądze od Rady Rodziców zakupiliśmy nowe wieszaki na kurtki dla naszych uczniów.

    Dziękujemy

    Dyrektor, nauczyciele, pracownicy i uczniowie szkoły

  • NARODOWE ŚWIETO NIEPODLEGŁOŚCI

    Uczniowie naszej szkoły w swoim przedstawieniu zaprezentowali jak kręte były polskie drogi do WOLNOŚCI. Dlatego dziś ŚWIĘTUJMY RAZEM 106 ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGLOŚCI!

    Opublikowała Agnieszka Bartkowiak- Winiarska i Katarzyna Ścibor.

    „Szkoła do hymnu” 2024

    Już po raz kolejny uczniowie naszej placówki wzięli udział we wspólnym świętowaniu 106 rocznicy ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI włączając się do ogólnopolskiej akcji #SzkołaDoHymnu i w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku jest to piątek, 8 listopada. #SzkołaDoHymnu.

    Opublikowała Elżbieta Prałat.

    "...Polska, nie jesteś ty już niewolnicą! Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem, na którym z lochu, co był twą stolicą lat sto, swym własny dźwignąłeś się duchem…” Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, świętujemy na różnie sposoby. Z tej okazji uczniowie klas IV-VIII w ramach lekcji historii tworzyli kotyliony, które są symbolem patriotyzmu oraz robili biało- czerwone prace plastyczne. Kotyliony, noszone z dumą przez Polaków w dniu 11 listopada, są wyrazem patriotyzmu i przypominają o ważnym momencie w historii Polski. Barwy narodowe biało-czerwone symbolizują jedność i tożsamość narodową, a ich obecność w obchodach Święta Niepodległości ma głębokie korzenie.Serdecznie gratuluję pomysłów i kreatywności w trakcie wykonywania prac. .

    Opublikowała Elżbieta Prałat.

    Bransoletki z kolorowych koralików i kreatywnych drucików wykonane przez dzieci ze świetlicy.

    Opublikowała Barbara Matuszewska.

  • Ile w nas pamięci?...

    Nasze dzieci w szkole wiedzą, że pamiętać trzeba

    Z wierszem Danuty Gellnerowej puśćmy światełko pamięci do nieba ...

    Dla tych, którzy odeszli w nieznany świat,

    płomień na wietrze kołysze wiatr.

    Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem

    i niebo jesienne u góry.

    Dla nich żołnierskie, harcerskie warty

    i chorągiewek gromada, i dla nich ten dzień - pierwszy dzień listopada.

    /Przesłanie na gazetce szkolnej aktualizowanej zgodnie z kartkami kalendarza: >1 listopada</

    Opublikowała: D. Kostka

  • "Dzień Dyni" w naszej szkole.

    W ostatnim tygodniu października (31.10.24) we wszystkich klasach w naszej szkole oraz na korytarzach można było poczuć dyniowy szał. W ,,Dniu Dyni’’ obowiązywał kolor pomarańczowy na naszych ubraniach, a klasy zamieniły się w pomarańczowe groty pełne dyń oraz pajęczyn. Dzieci dały również upust swojej wyobraźni biorąc udział w konkursie na Najpiękniejszą Dynię oraz Najpiękniejszy Rysunek z okazji Dnia Dyni. Owe prace upiększyły nasze szkolne korytarze oraz nadały jesiennego klimatu całej szkole.

    Opublikował Edward Hałka.

    31 października klasa IV zorganizowała SZKOLNY KIERMASZ Z OKAZJI DNIA DYNI,na którym można było zakupić prawdziwe cuda, przygotowane przez uczniów i ich rodziców: mufinki,babeczki, galaretki , cynamonki, paluchy wiedźmy , okienka , ciasto mózg,deserki, gofry ,żelki, popcorn,napoje, bransoletki . Uczniowie z chęcią i ciekawością kupowali i kosztowali domowe przysmaki . Bardzo serdecznie dziękują rodzicom i uczniom klasy IV za zaangażowanie, za pomoc i wsparcie tej inicjatywy bo praca zespołowa to sekret, który sprawia, że zwykli ludzie osiągają niezwykłe wyniki. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na potrzeby klasy IV.

    Opublikowała Elżbieta Prałat

  • Udział uczniów klasy drugiej w projekcie.

    We wtorek uczniowie klasy II uczestniczyli w projekcie organizowanym przez Stowarzyszenie - Przy Szkole - w Łysinach. (Babciu, czy wiesz jak rośnie kawa, herbata, kakao.) Zadanie było współfinansowane przez Zarząd Powiatu Wschowskiego. Podczas zajęć prowadzonych przez panią Renatę Chilarską dzieci brały aktywny udział dzieląc się zdobytą wiedzą w domu i w szkole. Następnie po ciekawej prelekcji prowadzącej słuchacze wypełniali karty pracy oraz wykonywali różne zadania - smakowali, dotykali, wąchali, rozpoznawali różne przyprawy. Uczniowie w nagrodę otrzymali prezenty - słodkie niespodzianki. Na koniec chłopcy i dziewczęta otrzymali zadania konkursowe z mapkami i statkami płynącymi z kawą, herbatą i kakao. Dzieci były bardzo zadowolone z ciekawych zajęć, bo zdobyły dużo nowych informacji z którymi mogą podzielić się z babcią,, mamą, tatą... Opublikowała Grażyna Skrzypińska

  • Wyjazd na basen w ramach projektu "Zajęcia sportowo- rekreacyjne dla uczniów"

    30 października uczniowie naszej szkoły w ramach realizacji projektu ”RAZEM ZDROWO NA SPORTOWO”oraz przy współpracy z UCZNIOWSKIM KLUBEM ORLIK byli na basenie. Zjeżdżalnia, Jaccusi i basen - to atrakcje z których mieli okazję skorzystać uczestnicy dzisiejszego wyjazdu na krytą pływalnię Chrobry Głogów .

    Celem wyjazdu, było propagowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia i zachęcenie ich do czynnego uprawiania sportu.Czas spędzony „w wodzie” przysporzył wszystkim uczestnikom wyjazdu, oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń. Głównym celem wyjazdu było rozwijanie aktywności ruchowej wśród młodzieży. W trakcie pobytu na basenie, widoczna była integracja grupy, co dobrze wpływa na relacje między rówieśnikami. Dobrze jest w dzisiejszych czasach propagować zdrowy styl życia i zachęcać do czynnego uprawiania sportu, bo jak wiemy, większość wybiera niepokojąco „osiadły – przedkomputerowy” sposób na życie. Na basenie zajęcia obejmowały podstawowe ćwiczenia w wodzie.Po wyjściu z basenu, zanim dzieci i młodzież dotarły do domu, już w drodze powrotnej, w autobusie planowały następny wyjazd.

    Opublikowała Elżbieta Prałat.

  • „SZKOŁA PAMIĘTA”

    Już po raz kolejny nasza placówka przyłączyła się do akcji „SZKOŁA PAMIĘTA”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi dzieci na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana

    w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Dzieci mieli możliwość również odwiedzić i posprzątać groby swoich bliskich.

    Opublikowała Elżbieta Prałat i Katarzyna Ścibor.

    #SzkołaPamięta

  • Pasowanie na ucznia klasy pierwszej.

    Dnia 25 października odbyła się uroczystość pasowania na ucznia klasy pierwszej. W poczet społeczności szkolnej przyjęto 13 uczniów. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: sekretarz gminy p. Jarosław Gnat, radne Starych Drzewiec p.Anna Dombek i p. Wioletta Orłowska, radny i jednocześnie sołtys Nowych i Małych Drzewiec p. Andrzej Kromolinski, przedstawiciel rady parafialnej p. Katarzyna Ścibor, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów klasy pierwszej. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały swoje umiejętności i wykonywały zadania specjalne. Następnie złożyły ślubowanie na sztandar szkoły. Z rąk p. dyrektor Czesławy Świercz zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów szkoły podstawowej im. Danuty Siedzikowny " Inki". Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali medale i dyplomy pamiątkowe. Na koniec wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów. Dla wszystkich to był dzień pełen wrażeń i niezapomnianych chwil.

    Opublikowała Alina Kowalska

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa
    Stare Drzewce 55,
    67-407 Szlichtyngowa
  • tel.(65)549 31 15
    fax (65) 549 31 15
    e-mail. sp.staredrzewce
    @szlichtyngowa.pl

Galeria zdjęć