PROJEKT AMERYKA PÓŁNOCNA I AMERYKA POŁUDNIOWA. Uczniowie klasy VIII w ramach podsumowania działu pracowali metodą projektu. PROJEKT to złożone zadanie, które odbywa się w określonym czasie, i które wymaga podejmowania przez ucznia różnorakich i samodzielnych działań,koordynowanych przez nauczyciela. Metoda projektu to rozwijanie umiejętności, takich jak przyjmowanie odpowiedzialności, twórcze myślenie, samodzielne uczenie się, planowanie i organizacja pracy czy podejmowanie decyzji. Stosując metodę projektu kształtujemy u uczniów następujące umiejętności:
-organizacji pracy
-selekcji zebranych materiałów
-współdziałania
-posługiwania się komputerem
-korzystania i poszukiwania różnych źródeł informacji
-rozwiązywania problemów
-podejmowania decyzji za siebie i grupę
-kulturalnego dyskutowania
-prezentowania.
Opublikowała Elżbieta Prałat.
Dzieci z oddziału przedszkolnego postanowiły zrobić przepyszne kanapki i koktajl owocowy. Po wyszorowaniu rączek, przystąpiły do pracy. Wszystkie warzywa i owoce zostały porządnie umyte i obrane ze skórek, a następnie przedszkolaki samodzielnie je kroiły i łączyły ze sobą. Przygotowanie kanapek i koktajlu dało dzieciom wiele satysfakcji i radości.
Wszystko było wyśmienite... a jak smakowało!
Dziękujemy bardzo za zaangażowanie i pomoc p. Sandrze B.
Opublikowała Natalia Szuman
Kreatywność uczniów nie miała żadnych granic! Młodzież zaskoczyła swoimi pomysłami. Dzień bez plecaka zagościł w naszej szkole w piątek 24 marca. To zabawa, w której uczniowie, a czasem też nauczyciele, przychodzą do szkoły jak zwykle, przynosząc ze sobą to co potrzebne na lekcjach, ale nie mogą używać plecaka ani torby. W tym celu posłużyć mogło wszystko: walizka, skrzynka na narzędzia, chlebak, sklepowy wózek, a nawet legowisko dla zwierząt. Liczyła się kreatywność i fantazja, których jak widać nie zabrakło naszym uczniom. Był to z pewnością niecodzienny, radosny dzień w naszej szkole.
Opublikował Edward Hałka.
23 marca Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny „Inki’ w Starych Drzewcach po uprzednim wytypowaniu przez Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. organizowała eliminacje Lubuskiego Konkursu BRD „Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym” W rejonowym konkursie wiedzy uczestniczyli uczniowie szkół z ościennych gmin: Wschowa (SP Konradowo), Sława (SP Krzepielów), Szlichtyngowa (SP Jędrzychowice, SP Szlichtyngowa) oraz uczniowie naszej szkoły jako grupa najliczniejsza w składzie: Szymon Krawczyk, Jan Matusiak, Grzegorz Ratoń, Adam Szymanowski, Marek Winiarski, Alan Halasa, Marcel Szymanowski, Maciej Plizga oraz Dobrawa Szuman. Konkurs ten polegał na napisaniu testu wiedzy składającego się z 60 pytań z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, którego głównym celem było działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej.
Gratulujemy wszystkim udziału na tym etapie i życzymy awansu oraz dalszych sukcesów.
Opublikował: Jarosław Orliński
REKOLEKCJE 29 – 31 marca 2023 r.
ŚRODA 29.03.2023
08.00 klasy 0-III - wycieczka do Wschowy
08.00-10.00 klasa VIII - egzamin
08.00-10.20 klasy IV-VII - spotkanie z wychowawcą/film
10.30-11.15 klasy IV-VIII - spotkanie z ks. Rekolekcjonistą.
11.30-13.00 klasy 0-VIII - zajęcia z nauczycielami
CZWARTEK 30.03.2023
08.00-10.00 klasa VIII - egzamin
08.00-10.20 klasy 0-VII - spotkanie z wychowawcą/cyfry w Biblii
10.30-11.15 klasy 0-III - spotkanie z ks. Proboszczem
10.30- 11.15 klasy V-VIII - spotkanie z ks. Rekolekcjonistą
11.30 -12.15 klasy 0-III - spotkanie z ks. Rekolekcjonistą
11.30- 12.15 klasy IV-VIII - spotkanie z ks. Proboszczem
11.30-13.00 klasy 0-VIII - zajęcia z nauczycielami
PIĄTEK 31.03.2023
08.00-10.00 klasa VIII - egzamin
08.00-08.45 klasy 0-III - spotkanie z wychowawcą
08.00-08.45 klasy IV-VII - spotkanie z katechetką
09.00-09.45 klasy 0-III - spotkanie z katechetką
09.00-09.45 klasy IV-VII - spotkanie z wychowawcą
Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole świętowaliśmy wybraniem najpiękniejszej pani Wiosny. Konkurencja była spora, gdyż każda klasa bardzo dobrze się przygotowała do zadania. Mieliśmy okazję podziwiać piękne stroje i cudowne osobowości uczniów. Decyzją publiczności pierwsze miejsce zajęła pani Wiosna kl VIII. Wszystkim gratulujemy za wspaniałą kreatywność i pomysłowość
Opublikowała Katarzyna Ścibor.
Marzanna - kukła symbolizująca zimę z pierwszym dniem wiosny nam się kojarzy. Zgodnie z tradycją uczniowie klas młodszych wyszli w drogę dzierżąc kukły w dłoniach, by swą dzicięcą, radosną mocą, okrzykami, piosenką przepędzić zimę, by przywitać wiosnę, by wskazać kolejny czas cudownego odradzania się przyrody, wiosennego przebudzenia i radości życia.
Opublikowała Dorota Kostka
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W KLASIE DRUGIEJ
Dzisiaj w klasie drugiej było wiosenne trzęsienie ziemi. Najpierw dzieci robiły Marzannę czyli zimową pannę a potem pożegnały zimę z wielkim hukiem, paląc kukłę na stosie. Wiosnę powitały bardzo zdrowo robiąc wiosenne kanapki i pyszne, owocowe soki i koktajle . Dzieci pamiętały dzisiaj również o światowym dniu zespołu Downa ubierając dwie różne skarpetki. Pierwszy dzień wiosny minął bardzo radośnie i pracowicie. Mamy nadzieję że wiosna zagości już na stałe. Bardzo dziękuję p. Sandrze Buras za kolejne warsztaty kulinarne oraz za poświęcony czas. Dziękuję pani Kozak za udostępnienie sprzętu. To był naprawdę dobry dzień.
Opublikowała Alina Kowalska
Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. W pierwszy dzień wiosny obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.Te niepasujące do siebie skarpetki mają symbolizować niedopasowane chromosomy. Cała nasza społeczność szkolna wystąpiła dzisiaj w dwóch różnokolorowych skarpetkach, były pogadanki dla naszych uczniów, przybliżyliśmy im istotę tego dnia, wzbudziliśmy w nich chęć do niesienia pomocy, empatię, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Zachęcamy rodziny naszych uczniów aby również wykonały takie zdjęcia jako symbol solidaryzowania się z chorym na Zespół Downa i umieszczenie ich w komentarzach do posta. 🩵🩵 Opublikowała Elżbieta Prałat.
W dniu 15.03.2023 Uczniowie naszej Szkoły: Jan Monkiewicz, Marcel Szymanowski i Maciej Plizga brali udział w powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Konkurs odbył się w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie. Rywalizacja stała na bardzo wysokim oraz wyrównanym poziomie i toczyła się w trzech grupach wiekowych:
w grupie I, trzecie miejsce zajął uczeń z naszej szkoły Jan Monkiewicz.
W grupie II, miejsce czwarte zajął Marcel Szymanowski
Starosta Wschowski Andrzej Bielawski wraz z z-cą Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Tomaszem Maciejewskim oraz Prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP we Wschowie dh Andrzejem Nowickim nagrodzili laureatów i uczestników eliminacji, którzy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Zarząd Powiatu Wschowskiego.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Opublikował: Jarosław Orliński
6 lutego 2023 r. potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera spustoszyło południową Turcję i północną Syrię. Wstrząsy były odczuwalne także w sąsiednich krajach. Łącznie ponad 52 tys. osób straciły życie, a 1,5 mln osób zostało pozbawionych dachu nad głową, dlatego nasza społeczność szkolna aktywnie włączyła się w działalność dobroczynną na rzecz poszkodowanym w trzęsieniu ziemi.
Uczniowie podczas akcji charytatywnych uczą się wrażliwości na potrzeby innych, rozwijają uczucie empatii, kształtują pozytywną postawę wobec potrzebujących. Swoim zaangażowaniem kolejny raz udowodnili, że nie jest im obojętny los innych. Uczniowie klasy siódmej trzymali pieczę nad sprawnym przebiegiem akcji. Rodzicom, którzy wsparli przeprowadzenie kiermaszu oraz wszystkim pozostałym za udzieloną pomoc i otwarte serca składamy serdeczne podziękowania.
Zebraną kwotę przekazano na konto Caritas.
pedagog M. Paulo-Wolińska
Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Starych Drzewcach informuje, że rozpoczęła
proces rekrutacyjny na rok szkolny 2023/2024.
Nabór potrwa do 31 marca (oddział przedszkolny) Wnioski o przyjęcie można składać/pobierać w sekretariacie szkoły w godz. 7.30-13.30. Więcej informacji i wszystkie dokumenty rekrutacyjne znajdą Państwo poniżej. Szczegółowe informacje można także uzyskać pod numerami telefonów: 65 5493115.
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOLNIERZY WYKLĘTYCH przypada 1 marca.W tym dniu w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość", m.in. prezes ppłk.Lukasz Ciepliński ,,Pług".Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, obchodzone jest od 2011 roku.
Także uczniowie klas IV- VIII naszej szkoły włączyli się w te obchody, przedstawiając braci uczniowskiej i Gronu Pedagogicznemu spektakl slowno- muzyczny upamiętniający bohaterów antykomunistycznego podziemia.Dziewczęta: Lenka Szyszkowiak, Martyna Wesołowska i Dobrawa Szuman wykonały patriotyczne piosenki, na tle muzyki recytowano poruszające teksty poetyckie, przedstawiono losy bohaterów tego trudnego okresu historii powojennej Poski.Klimat zadumy stworzyły świece, zasłonięte okna i przejmująca muzyka.Nawet najmłodsze dzieci słuchały kolegów jak zaklęte.
W spektaklu wzięli udział:Grzegorz Ratoń, Szymon Krawczyk, Jan Matusiak / kl.4/, Maja Jaroszewicz / kl.6/, Kacper Raczkowski / kl.7/,Agata Bąk, Oliwia Rogińska, Natalia Marianowska, Kornelia Dąbrowska, Miłosz Ramboliński, Maciej Plizga, Martin Matuszewski, Gracjan Nowak / kl.8/.
WSZYSCY BYLI WSPANIALI.
Reżyserem spektaklu była A.Grzelak, oprawę muzyczną przygotował: Ł.Kotowski, prezentację multimedialną: E.Halka, a fotografem: E.Prałat.
Opublikowała Agnieszka Grzelak.
"Młodzież zapobiega pożarom" - pod takim hasłem odbyła się 28 lutego 2023 r. w Świetlicy Miejskiej w Szlichtyngowej kolejna edycja gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Celem turnieju jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru i innych miejscowych zagrożeń. Turniej odbył się w formie stacjonarnej po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią.
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych wśród uczniów szkół podstawowych I grupa - klasy I-IV oraz II grupa - klasy V-VIII . W tym roku w turnieju udział wzięło 24 uczniów, reprezentantów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlichtyngowej, Szkoły Podstawowej w Jędrzychowicach oraz Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny "INKI” w Starych Drzewcach.
W otwarciu turnieju uczestniczyli Jolanta Wielgus – Burmistrz Miasta i Gminy, Marcin Dederek – Prezes Zarządu Miejsko - Gminnego Związku OSP RP Szlichtyngowa, Marek Łukaszewicz - Komendant Miejsko-Gminny ZOSP RP, Sandra Jankowska - Sekretarz Zarządu Miejsko-Gminnego Związku OSP RP, Mariusz Winiarski – Wiceprezes Zarządu M-G ZOSP RP oraz nauczyciele którzy przygotowali uczniów: Pani Iwona Stróżyk - Potopa, Pan Dariusz Janus, Pan Jarosław Orliński. Turniej składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej.
Aby przejść do kolejnego etapu należało rozwiązać test składający się z 30 pytań i znaleźć się w gronie 5 najlepszych, w każdej grupie wiekowej.
W wyniku przeprowadzonych eliminacji pisemnych i finału ustnego wyłoniono zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych, którzy reprezentować będą Gminę podczas eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.
Wyniki eliminacji gminnych:
1 grupa wiekowa – szkoła podstawowa kl. I – IV
I miejsce – Michał Tomiałojć
II miejsce – Jan Monkiewicz
III miejsce – Adam Mielczarek
IV miejsce – Michał Kowalski
V miejsce – Michał Góral
2 grupa wiekowa – szkoła podstawowa kl. V - VIII,
I miejsce - Filip Mielcarek
II miejsce - Wiktoria Kęsicka
III miejsce - Marcel Szymanowski
IV miejsce – Natan Gnacy
V miejsce – Maciej Plizga
Zarówno zwycięzcy jaki i pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy Szlichtyngowa.
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w turnieju, w którym wykazali się niezwykłą wiedzą na temat ochrony pożarowej.
Gratulujemy laureatom, życzymy powodzenia w kolejnych etapach turnieju.
„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”. W tym roku nasza szkoła włączyła się w zbiórkę monet. To już XXIII edycja „Góry Grosza”, akcji zbierania monet w całej Polsce, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom.
Uczniowie naszej szkoły w tym roku szkolnym zebrali 7 kg monet (na kwotę 69 zł i 73 gr). Chociaż kwota wydaje się niewielka, to efekty jakie rozwija akcja są nie do ocenienia. Uczniowie biorąc udział w zbiórce uświadamiają sobie, że oddając chociażby jeden grosz, mogą zrealizować wielkie przedsięwzięcie na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w akcji. „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.”
Opublikował Edward Hałka .
Jedną z ulubionych metod pracy na lekcji historii i geografii jest praca w grupie. Praca w grupie wzmacnia kreatywność. Dzięki odpowiedzialności za dane zadanie oraz możliwości wymiany poglądów, wiedzy, doświadczeń osoby z zespołu mogą szybciej i lepiej wykonać powierzone im zadanie. Możliwe jest zorganizowanie burzy mózgów.Praca w grupie wymaga wspólnych wysiłków, współpracy, współdziałania, udzielania sobie pomocy i pełnienia różnych funkcji. Osoby pracujące w zespole zwykle ponoszą zbiorową odpowiedzialność za wyniki swojej pracy.
Opublikowała Elżbieta Prała
Uczniowie klasy VIII w ramach wstępu do III działu z geografii AMERYKA PÓŁNOCNA I AMERYKA POŁUDNIOWA korzystajac z atlasów i globusów tworzyli mapy tych dwóch kontyntow dbając o najmniejsze szczegóły. Celem wprowadzenia ucznia w świat mapowania były ćwiczenia koncentracji, koordynacji ręka-oko,zdolności śledzenia symboli oraz odróżnienia znaczenia kolorów na mapie.
Opublikowała Elżbieta Prałat.
21 lutego w klasie drugiej odbył się konkurs recytatorski podczas którego dzieci recytowały wiersze Juliana Tuwima. Komisja konkursowa w składzie p.dyrektor Czesława Świercz, p. Danuta Kachel i Alina Kowalska wybrały najładniejsze recytacje. 1miejsce zdobył Borys Skudlarek za recytację wiersza Okulary, 2 miejsce zdobyła Zosia Monkiewicz za wiersz Cuda i dziwy a 3 miejsce zdobyła Julia Kromolinska za recytację wiersza Okulary. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodki upominek. Gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom odwagi.
Opublikowała Alina Kowalska
W dniu 16.02.23 uczniowie naszej szkoły Jakub Graca oraz Aleksander Matyla wzieli udział w etapie rejonowym konkursu przedmiotowego z języka angielskiego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, i siły by ciągle przeć dalej.
Opublikował Edward Hałka.
Szkoła Podstawowa im.Danuty Siedzikówny ,,Inki" w Starych Drzewcach przystąpiła do ogólnopolskiego projektu ,,Mistrzyni Szymborska" ogłoszonego z racji setnej urodzin naszej noblistki. Uczniowie klas 4-8 na ostatniej godzinie wychowawczej szukali informacji na temat korzeni poetki, drogi jej edukacji, twórczości , okolicznościach otrzymania Nagrody Nobla oraz ciekawostek, w które obfitowało jej życia.Znalezione fakty zamieścili na sketchnotkach, które potem trafiły na szkolną gazetkę.Są tu też oryginalne lepieje pisarki i najpopularniejsze wśród młodzieży wiersze .Zobaczcie efekty pracy naszych uczniów.Przed nami wieczór poetycki.
Opublikowała Agnieszka Grzelak.
W naszej szkole znowu odbył się dzień "Zdrowe jedzenie przez mądre myślenie " Uczniowie spisali się na medalKażdy miał smaczne, zdrowe oraz pożywne drugie śniadanie. Brawa dla uczniów oraz dla rodziców za pomoc w przygotowaniu posiłku.
Opublikowała Katarzyna Ścibor.
22 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy drugiej wzięli udział w pieczeniu pizzy. Dzieci przyniosły swoje ulubione składniki. Powstały kompozycje z szynki, salami, sera, pieczarek i oliwek. Po udekorowaniu, pizze zostały upieczone i ze smakiem zjedzone.
Bardzo dziękujemy mamie p. S. Buras za pomysł i niezastąpione zorganizowanie.
Opublikowała Natalia Szuman
W piątek 17.02.w szkole odbył się kiermasz walentynkowy.Organizatorami byli uczniowie klasy VIII.Dzień osłodziły pięknie udekorowane babeczki, cake popy, pyszne ciasto, galaretki, popcorn i lizaki.Z przyjacielem, koleżanką lub sympatią można też było sobie zrobić zdjęcie w ,,serdecznej" ramce
Opublikowała Agnieszka Grzelak.
14 lutego obchodzony jest Dzień Świętego Walentego czyli popularne Walentynki. Tego dnia każdy powinien czuć się lubiany i kochany. Najmilsze kartki walentynkowe to te zrobione własnoręcznie ozdobione ślicznym rysunkiem albo wierszykiem. Z tej okazji w naszej szkole na lekcjach plastyki uczniowie przygotowali własne kartki walentynkowe.
Opublikował Łukasz Kotowski.
W ubiegły piątek 27.01.w klasach 4-8 odbyły się klasowe konkursy ortograficzne. Nie da się ukryć, że w dobie komputerów i smartfonów znacznie spadł poziom językowy i ortograficzny uczniowskich wypowiedzi pisemnych, dlatego celem konkursu było przede wszystkim kształtowanie czujności ortograficznej, posługiwanie się poprawna polszczyzną w piśmie, rozbudzanie motywacji do korzystania ze słownika ortograficznego (w każdej formie) oraz zachęcenie do pogłębiania wiedzy na temat reguł ortograficznych.
Testy konkursowe stanowiły krzyżówki wykreślanki i rebusy ortograficzne, aby nauka szła w parze z zabawą.Dotyczyly one różnych dziedzin życia, np.geografii, co jednocześnie stanowiło korelację z innymi przedmiotami w szkole.
W poszczegolnych klasach wyłoniono mistrzów ortografii:
KLASA IV: Szymon Krawczyk, Julia Petryw,
KLASA V: Gabriel Przybylski, Adam Szymanowski,
KLASA VI: Maja Jaroszewicz, Fabian Skiba,
KLASA VII: Nicola Matuszewska, Patrycja Mazur,
KLASA VIII: Oliwia Rogińska, Kacper Franas.
GRATULUJEMY WSZYSTKIM KLASOWYM ZWYCIĘZCOM.
Kolejny etap konkursu- rywalizacja międzyklasowa już wkrótce.
Opublikowała Agnieszka Grzelak.