Uczniowie naszej szkoły wyjechali na basen w ramach realizacji projektu "PŁYWAĆ KAŻDY MOŻE- WODNA PRZYGODA ". Projekt ma celu propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym z dala od komputerai telewizora, wdrażania do systematycznego dbania o zdrowie i sprawność fizyczną , wyrównywanie szans w dostępie do obiektów intrastruktury basenowej, zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa w wodzie, rozwijanie zainteresowań sportem wodnym, ksztaltowanie i nauka prawidłowego zachowania w wodzie . Wszyscy byli zachwyceni zajęciami na basenie i z niecierpliwością czekają na kolejny wyjazd w ramach projektu .
Opublikowała Elżbieta Prałat i Jarosław Orliński
Uczniowie naszej szkoły po raz drugi byli na basenie w ramach realizacji projektu" PŁYWAĆ KAŻDY MOŻE- SZKOLNA PRZYGODA ". Podstawowym celem projektu jest rozwijanie zainteresowań sportem wodnym, przygotowanie uczniów do nauki pływania oraz kształtowanie i nauka prawidłowego zachowania w wodzie. Projekt jest realizowany dzięki działalności STOWARZYSZENIA "JESTEŚMY RAZEM PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ W STARYCH DRZEWCACH " oraz dzięki współpracy z organizacją UKS Orlik Stare Drzewce. Dzieci były zachwycone zajęciami na basenie i już pytały kiedy będą kolejne "lekcje pływania " . Zachęcamy rodziców żeby wykorzystali wakacyjny czas na wyjazdy na basen aby doskonalić nabyte umiejętności. Opublikowała Elżbieta Prałat i Jarosław Orliński
5 czerwca w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Poezji Wislawy Szymborskiej.Zorganizowano go w ramach ogólnopolskiego projektu ,,Mistrzyni Szymborska", w którym bierzemy udzial.Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV- VI ( kategoria mlodsza) i VII -VIII ( kategoria starsza) naszej placówki oraz że Szkoły Podstawowej im.Jana Pawla II w Szlichtyngowej.Na początku prowadząca A.Grzelak przedstawiła postać noblistki, zwracając przede wszystkim uwagę na jej skromność i specyficzne poczucie humoru nie tylko w życiu osobistym, ale także obecne w jej twórczości.Stroje czarownic, które włożyły organizatorki, miały przypomnieć spotkania Szymborskiej z przyjaciółkami z gimnazjum zwane SABATEM CZAROWNIC, ale także rozluźnić atmosferę napięcia w czasie konkursu.
W klimacie kawiarnianych stolików z lampami mieliśmy okazję przeżyć wspaniałe chwile refleksji nad naszym życiem, wzruszyć się i zastanowić, co tak naprawdę dla człowieka jest lub powinno być ważne.
I tak w kategorii młodszej wszystkie laury zebrali uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły w Szlichtyngowej.
Miejce I zajął
Michal Hańko
II miejsce-
Pola Dąbrowska
III miejsce - Julia Ulok
Wyróżnienie otrzymała Lena Pleń z naszej szkoły
Natomiast w kategorii starszej wiedli prym nasi uczniowie.
Miejsce I zajęła
Oliwia Rogińska
Miejsce II zajęły z tą samą ilością punktów
Martyna Wesołowska I
Dobrawa Szuman
Miejsce III zdobyła Lena Maślińska z SP Szlichtyngowa
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymaly: Kornelia Dąbrowska i Emilia Łakomska z SP Szlichtyngowa
Gratulujemy wszystkim uczestnikom emocjonalności i odwagi scenicznej.Brawa dla Was.Opublikowała Agnieszka Grzelak
Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się – ze wszystkich sił – tego, czego pragnie.Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta" Uczniowie naszej szkoły na sportowo obchodzili dzisiejszy Dzień Dziecka. Konkurencje sportowe rozpoczęła wspólna rozgrzewka przy muzyce, następnie wszyscy uczniowie podchodzili do przygotowanych stacji sprawdzając swoje umiejętności i gromadząc punkty bo na najlepszych czekały nagrody. Punktem kulminacyjnym dzisiejszego dnia był mecz piłki nożnej- chłopcy klasy VIII kontra reszta szkoły oraz mecz piłki siatkowej- dziewczyny klasy VIII kontra reszta szkoły.Celem dzisiejszego dnia było kształtowanie nawyku aktywnego wypoczynku, poznanie różnych form aktywności fizycznej oraz wprowadzanie zdrowej rywalizacji indywidualnej i zespołowej.Serdecznie gratulujemy wszystkim udziału w konkurencjach, zdrowej rywalizacji oraz gry fair play.
Opublikowała Elżbieta Prałat i Jarosław Orliński.
DZIEŃ RODZINY W NASZEJ SZKOLE
W codziennym życiu rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że otrzymujemy znacznie więcej, niż dajemy i że tylko poprzez wdzięczność życie staje się bogate". Serdeczne podziękowania dla STOWARZYSZENIA "JESTEŚMY RAZEM" PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ W STARYCH DRZEWCACH oraz RADY RODZICÓW za ufundowanie dmuchanców, maty- sumo , lodów oraz kiełbasek z grilla z okazji Dnia Dziecka dla naszych uczniów.
Znakomite humory i wymarzona pogoda towarzyszyły podczas wycieczki kl. 0-III do ZOO do Wrocławia z projektu "Strefa przedszkolaka uczę się, liczę i koduję" , która odbyła się 30 maja.
Zwierzęta mieszkające we wrocławskim ZOO zachwyciły dzieci, jednak nawiększe wrażenie zrobił na nas pobyt w Afrykarium - Oceanarium.
Dzieci z dużym entuzjazmem spacerowały i obserwowały zwierzęta.Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale także pouczającą lekcją przyrody.
Zobaczcie sami
Opublikowała
Natalia Szuman
Dnia 26.05 uczniowie kl. IV-VII odbyli piękną podróż w czasie. Dzięki Time Gates mogliśmy zwiedzić część historyczną pięknego starego miasta na Dolnym Śląsku, wyciszyć się przy dźwiękach muzyki wytworzonej przez cewkę Tesli oraz poznać historię Karkonoszy (Duch Gór, Złoty Pociąg, itd.). Było nam również dane pobawić się ciekłym azotem Na zakończenie naszej podróży wybraliśmy się na mały relaks do Term Cieplicowych w Jeleniej Górze. Dzień był bardzo udany, gdyż pogoda nam dopisała, a zadowolenie i radość dzieci jest najważniejsze.
Opublikowali Katarzyna Ścibor i Edward Hałka
Wszystkim Ósmoklasistom życzymy powodzenia. Lata nauki przyniosą dziś owoce, dzięki którym egzamin okaże się prostym zadaniem. Dacie radę!
,,W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie"
12 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VII edycji Gminnego Konkursu Recytatorskiego,,Wierszyki które łamią języki. Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I- IV i klasy V- VIII. Grupę młodszą reprezentowali: Izabela Paul, Lena Wolniczak ( klasa I), Alan Gawin, Lena Bączkowska, Michał Żmuda oraz JULIA KROMOLIŃSKA( klas II), która otrzymała WYRÓŻNIENIE oraz uczniowie klas IV: Lilianna i Kornelia Elsner, Jan Matusiak, Izabela Orłowska, LENA PLEŃ, ALEKSANDRA RYNKIEWICZ,które otrzymałay wyróżnienia zaś SZYMON KRAWCZYK ZAJĄŁ I MIEJSCE W TEJ GRUPIE WIEKOWEJ.
W grupie starszej reprezentowaly nas uczennice klasy VIII : Dobrawa Szuman, Kornelia Dąbrowska, Oliwia Rogińska, z klasy VII: ALEKSANDRA ZALISZ, która otrzymała wyróżnienie w konkursie i MARTYNA WESOŁOWSKA, która zdobyła II MIEJSCE.Wszyscy uczestnicy ,,łamańców językowych" otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze, a osoby wyróżnione i zwycięzcy wspaniałe nagrody książkowe.
Gratulujemy Opublikowała Agnieszka Grzelak.
"Trzeci Maja radością wiosenną
wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
Sztandarami biało-czerwonymi
umaiła się Rzeczpospolita.
Umaiły się też pierwszym kwieciem
łąki, pola i w ogrodach drzewa,
Maj się pieśnią zwycięskiej wiosny
zgodnym chórem z ludzi rozśpiewał."
3 Maja jest dniem, który upamiętnia uchwalenie ustawy regulującej ustrój prawny naszego kraju. Przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą. Dlatego tak ważne święto nasza szkoła postanowiła upamietnić akademią. Uczniowie przedstawili historię czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przeplatane czasamu nowożytnymi. Dzięki tak orginalnej scenografii mogliśmy przeżyć wspaniałe chwile.
Opublikowała Katarzyna Ścibor.
"Ziemia nie należy do człowieka, to człowiek należy do ziemi i wszystkie rzeczy są połączoneak jedna rodzina krwią. Cokolwiek stanie się ziemi, stanie się również dzieciom ziemi, więc to nie człowiek przędzie nić życia;człowiek jest jedynie jednym z jej włókien. Cokolwiek uczynisz ziemi, uczynisz sobie.” Sioux Światowy Dzień Ziemi 2023 Święto naszej planety jest obchodzone 22 kwietnia. Wydarzenie znane jest również pod nazwą Światowy Dzień Ziemi lub Dzień Ziemi. Ta data ma przypominać wszystkim o tym, jak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska. Uczniowie naszej szkoły wykonywali dzisiaj projekty z informacjami co szkodzi naszej planecie i w jaki sposób dbać o Ziemię.Po dzisiejszych zajęciach każdy wie ,że po pierwsze, warto pamiętać o codziennym segregowaniu śmieci. To podstawowa czynność, o jakiej powinniśmy pamiętać, jeśli zależy ci na dobrej kondycji naszej planety. Po drugie – warto zacząć oszczędzać wodę. Zwłaszcza, że w wielu regionach świata ludzie zaczynają mieć poważny problem z dostępem do wody pitnej. Jeśli możesz, to gromadź deszczówkę,a naczynia zmywaj w zmywarce. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się dzisiaj również do globalnego sprzątania świata .
Opublikowała Elżbieta Prałat i Katarzyna Ścibor.
"Gwiazda Mocy to 2 dniowe spotkanie z uczniami (po 3 godziny zegarowe dziennie) podczas którego wspólnie z uczniami wyruszamy we wspólny rejs żaglowcem o nazwie "Gwiazda Mocy" w poszukiwaniu dróg do spełniania marzeń. Jak podczas rejsu przez życie rozpoznawać i reagować na Najmniejsze Sygnały Niebezpieczeństwa i jak nie zostać zwiedzonym na złe wody przez Syreny nakłaniające do zboczenia z wyznaczonych dróg".
Celem programu jest wzbudzenie w uczestnikach wiary we własne możliwości i zachęcenie ich do podjęcia drogi ku realizacji najpiękniejszych i najgłębszych marzeń. W trakcie programu młodzież była zachęcana do wierności mądrym zasadom życiowym i zdobywała umiejętności potrzebne do wyboru dobrego kierunku w życiu – w tym także umiejętność pomagania innym i proszenia o pomoc, gdy jest się w potrzebie. W trakcie programu uczniowie ćwiczyli umiejętność odróżniania dobra od zła oraz prawdy od fałszu, by szósto i siódmoklasiści nie ulegali namowom do przemocy, łamania prawa, korzystania z narkotyków, papierosów, dopalaczy, alkoholu czy pornografii.
Program wzmacnia rolę rodziny w oczach dzieci i ugruntowuje autorytet rodziców.
pedagog
20 kwietnia 2023 r. od godziny 16.00 I Zespół Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie otworzy swoje drzwi dla tegorocznych ósmoklasistów oraz ich Rodziców.
Na drzewach przed budynkiem naszej szkoły 13 kwietnia zawieszono budki lęgowe, które uczniowie klas 0 -3 otrzymali od Leśnictwa Stare Drzewce. Uczniowie wiedzą, że w budce lęgowej ptaki mogą bezpiecznie wychowywać swoje pisklęta.
Dziękujemy p. Bartoszowi Wolniczak i Nadleśnictwu Włoszakowice za możliwość włączenia się w prosty i skuteczny sposób do ochrony ptaków.
Z okazji Świat Wielkanocnych składam
WSZYSTKIM Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom najlepsze życzenia.
Niech ten niezwykły czas wypełni Wasze serca pokojem, nadzieją, uśmiechem i miłością oraz tym, co
najpiękniejsze i najserdeczniejsze.
Oby nie zabrakło niezapomnianych chwil i serdecznych spotkań przy wielkanocnym stole, spędzonych w gronie najbliższych.
Wesołego Alleluja!
Życzy Dyrektor Szkoły- Czesława Świercz
Rekolekcje to takie lekcje, gdzie człowiek duży i mały może stać się lepszy i doskonały
W środę 29 marca w naszej szkole rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne. Pierwszego dnia dzieci oglądały film biblijny, modliły się, miały spotkania z wychowawcami, oraz ks. rekolekcjonistą . Klasy najmłodsze tego dnia były na wycieczce w Domu Kultury we Wschowie. W czwartek 30 marca uczniowie uczestniczyli w naukach prowadzonych przez ks. rekolekcjonistę, oraz ks. proboszcza. Nie zabrakło śpiewu i aktywności słuchaczy. W drugiej części rekolekcji dzieci wykonywały „mapę myśli” do wybranej liczby z Biblii i z katechizmu. Do wykonania tej pracy klasy miały dostęp do Pisma Świętego, Biblii i innych pozycji książkowych, gdzie mogły szukać informacji lub obrazka. Tego dnia podopieczni mogli za pozwoleniem skorzystać z komórek i laptopów w celu edukacyjnym. Po przerwie podczas spotkań z pedagogami uczniowie wysłuchali tematów wychowawczych, pogadanek. Był również czas na prace plastyczne – jajka malowane – pisanki. Pozostał nam jeszcze jeden dzień rekolekcji.
Opublikowała Grażyna Skrzypińska.
W związku z trwającym w Lasach Państwowych sadzeniem drzew w dniu 5 kwietnia 2023 roku na terenie Leśnictwa Stare Drzewce, las sadziły dzieci z klas 0-III. Na przygotowanej do sadzenia powierzchni zrębowej pojawiło się 40 uczniów naszej szkoły gotowych do pracy. Po krótkim wprowadzeniu w tematykę sadzenia oraz instruktarzu, dzieci pełne zapału i zaangażowania przystąpiły do sadzenia drzew. Podczas sadzenia z twarzy dzieci nie schodził uśmiech i zadowolenie. Wspólnie postanowiliśmy, że za jakiś czas spotkamy się w tym samym miejscu, by ocenić efekty wykonanej pracy. Po zakończeniu pracy wszyscy udali się na ognisko, gdzie dzieci mogły skosztować pieczonych kiełbasek i pieczonego chleba.
Po objedzeniu się takimi smakołykami poszliśmy w głąb lasu szukać Zajączka
Okazało się, że zostawił "coś" dla naszych najmłodszych.
Nasz dzień pozostanie w pamięci na długoooo
Bardzo dziękujemy #Nadleśnictwo Włoszakowice p. Bartoszowi Wolniczak za tak wspaniały dzień i za tyle zapewnionych atrakcji.
Opublikowała Natalia Szuman
29 marca uczniowie klas 0-III oraz ich opiekunowie, wyjechali do Domu Kultury we Wschowie na przedstawienie teatralne pt. „Dorotka po drugiej stronie tęczy”. Było to edukacyjne przedstawienie będące adaptacją klasyki światowej literatury ,,Czarnoksiężnika z Krainy Oz”. Widzowie z zainteresowaniem śledzili losy Dorotki i jej przyjaciół: Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa w drodze do Szmaragdowego Grodu. Interaktywny spektakl bardzo przypadł do gustu młodym widzom. Podobała się nie tylko fabuła, w którą wpleciono profilaktyczne treści ekologiczne (przesłanie o konieczności dbania o środowisko), ale także stroje, oprawa wizualna i piosenki oraz zaskakujące efekty świetlne. Podane w przystępny, stosowny do wieku odbiorców treści zawierały prawdy stare jak świat, ale jak się okazuje wciąż aktualne: dobro zawsze zwycięża, wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, warto wierzyć we własne siły, przyjaźń pokona największe przeciwności losu. Wszyscy byli bardzo podekscytowani, a gra aktorów na długo zostanie w pamięci małych widzów. Po spektaklu ruszyliśmy przez wschowskie Miasto Królewskie, zwiedzając przy tym kościoły, mury obronne, zamek oraz rynek.
Dzień uważamy za udany
Opublikowała Natalia Szuman
Uczniowie naszej szkoły po raz drugi przystąpili do EGZAMINU PRÓBNEGO ÓSMOKLASISTY. Celem egzaminu próbnego jest kształtowanie u uczniów umiejętności planowania pracy i radzenia sobie w sytuacji związanej z egzaminem, wyniki egzaminu próbnego mają charakter motywujący i wyzwalają większe zaangażowanie uczniów w pracę.
Życzymy powodzenia naszym ósmoklasistom i trzymamy kciuki.
We wtorek 28 marca w klasie 1 odbył się Klasowy Konkurs Recytatorski. Uczniowie recytowali wiersze o tematyce wiosennej. Komisja konkursowa w składzie: p. dyrektor Czesława Świercz, p. Alina Kowalska i Danuta Kachel po wysłuchaniu recytatorów wyłoniła laureatów .
I miejsce zajęła Izabela Paul ( wiersz Jana Brzechwy,, Przyjście wiosny’’)
II miejsce Lena Wolniczak ( wiersz Ludwika Wiszniewskiego ,, Marzec’’ )
III miejsce Emilia Bielewicz ( wiersz Władysława Broniewskiego ,, Pierwiosnek’’)
III miejsce Wiktor Skrzypiński ( wiersz Stanisława Karaszewskiego ,,Apel do ludzi’’).
Zwycięscy konkursu otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy dyplomy i słodki upominek.
Serdecznie gratulujemy pierwszakom PIĘKNEJ RECYTACJI!
Opublikowała Danuta Kachel
"Nie to jest najważniejsze, aby każde dziecko czegoś nauczyć, ale to, by wzbudzić w każdym dziecku pragnienie nauczenia się czegoś”
JOHN LUBBOCKA
W ramach projektu "Strefa przedszkolaka- uczę się, liczę i koduję” w oddziale przedszkolnym realizowane są zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe - muzyczne, przyrodnicze, uczenia się, cyfrowe oraz zajęcia z języka z angielskiego.
Oto kilka migawek z życia przedszkolaków