Piątek 18.07.2025

liczba odwiedzin: 127216

Kontakty

  • Szkoła Podstawowa
    Stare Drzewce 55,
    67-407 Szlichtyngowa
  • tel.(65)549 31 15
    fax (65) 549 31 15
    e-mail. sp.staredrzewce
    @szlichtyngowa.pl

Mapa

  • Ile w nas pamięci?...

     Pierwszoklasiści nawiedzili dziś miejscowy cmentarz, by zapalić znicz i złożyć kwiaty na grobie żołnierza WP, w hołdzie ofiarom walk w obronie wolności naszej Ojczyzny. Dzieci ogniki pamięci pozostawiły też na grobach zapomnianych. Potrafiły je rozpoznać i pochylić się nad nimi. Odwiedziły groby swoich bliskich. Były rozmowy, wspomnienia o tych, którzy odeszli. ...To była lekcja PAMIĘCI, to była ważna lekcja.

     Opublikowała Dorota Kostka.

  • Dzień Dyni 

    W piątek 30 października obchodziliśmy Dzień Dyni w naszym oddziale przedszkolnym. Nasze dzieci były ubrane na pomarańczowo, a także przebrane w piękne stroje.Ten dzień wypełnionym był licznymi zabawami integracyjnymi.

    Opublikowała Natalia Szuman

  • PAMIĘTAMY

    Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do akcji #SzkołaPamięta której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w naszej historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Tym razem uczniowie klasy III wzięli czynny udział w akcji -zapalili znicze i posprzątali groby nieznanych żołnierzy oraz te które zostały bez opieki w tym wyjątkowym czasie.

    Opublikowała Elżbieta Prałat i Alina Kowalska

  • POMAGASZ INNYM POMAGAZ SOBIE

    "Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz. Pomagając innym pomagasz i sobie. Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście." – Robert Baden–Powell. Akcja zbierania nakrętek to nie tylko jedna z popularnych form niesienia pomocy innym ale również świetny sposób ochrony środowiska naturalnego. Plastikowe nakrętki przerabiane są w procesie recyklingu na granulat, z którego następnie powstają m. in. wiadra budowlane, doniczki czy łopatki. Zbierając nakrętki, pomagasz jednak nie tylko przyrodzie, ale także potrzebującym i właśnie uczniowie naszej szkoły włączyli się do takiej akcji i postanowili zebrać nakrętki dla małego mieszkańca Starych Drzewiec -Piotrusia bo oni wiedzą doskonale ,że pomaganie innym jest radością. Samorząd uczniowski ogłosił konkurs- która klasa w określonym czasie nazbiera największą ilość nakrętek. I miejsce otrzymali uczniowie klasy III, którym serdecznie gratulujem.

    Opublikowała Elżbieta Prałat.

  • "Alicja-online" 

    Dnia 27.10. 2020r. w naszej szkole odbyło się interaktywne spotkanie z bajką. W związku z sytuacją jaka zaistniała w naszym kraju i na całym świecie (COVID-19) zespół - Katolicki Teatr Edukacji przygotowal dla klas 0-III niezwykły spektakl. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa aktorzy pojawili się w naszej szkole dzięki połączeniu online. "Alicja-online" łączy świat filmu ze światem teatru. Na zakończenie dzieci otrzymały mały upominek i ogromne zadowolenie. Było mnóstwo ciekawej zabawy. Sami zobaczcie

    Opublikowała Natalia Szuman

  • STOP uzależnieniom! Uczeń wolny od uzależnień! II edycja

     

    Konkurs przeprowadzony zostanie w okresie od 31 października 2019 r. do 31październiaka 2020r. Szkoły, które wykonają zadania przewidziane regulaminem konkursu, otrzymają certyfikaty „STOP uzależnieniom! Uczeń wolny od uzależnień!” oraz zaświadczenia o ukończeniu kursu.Regulamin konkursu:1. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo, jakie niosą uzależnienia.2. Szkoły przystępujące do konkursu przyjmą na siebie zadania, których wykonanie będzie oceniane przez jury punktowo, w skali od „1″ do „10″. W skład jury wchodzą przedstawiciele organizatora konkursu.

    Nasza szkoła bierze czynny udział w Ogólnopolskim KonkursieSTOP uzależnieniom! Uczeń wolny od uzależnień!

    Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo, jakie niosą uzależnienia.Konkurs przeprowadzony był w okresie rocznym od października 2019 roku do końca października 2020 r. (przedłużono ze względu na okres wiosennej pandemii).Szkoły, które wykonają 10 zadań zgodnie z regulaminem konkursu, otrzymają certyfikaty „STOP uzależnieniom! Uczeń wolny od uzależnień!” oraz zaświadczenia o ukończeniu kursu. Warunkiem do otrzymania tytułu i certyfikatu „STOP uzależnieniom! Uczeń wolny od uzależnień!” jest uzyskanie co najmniej 80% punktów za 6 z 10 zadań.Obecnie trwa czas podsumowania realizacji zadań przez nauczycieli i przekazanie sprawozdań do Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.

    Zadania konkursu: STOP uzależnieniom! Uczeń wolny od uzależnień!:1. „Uzależnieniom mówię nie” – zainscenizowanie kilku sytuacji, w której potrafimy wykazać się postawą asertywną i odmówić, gdy ktoś zachęca np. do używek.2. Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów na temat „Uzależnienia – jak się przed nimi bronić”.3. Zorganizowanie dla uczniów i rodziców spotkania z lekarzem nt. niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą korzystanie z używek, z policjantem nt. odpowiedzialności wynikającej z rozprowadzania dopalaczy oraz psychologiem/pedagogiem nt. uzależnienia od Internetu, telefonu, zakupów…4. Przeprowadzenie w klasach prelekcji na temat: „Konsekwencji uzależnień wśród dzieci i młodzieży”5. Przygotowanie pracy plastycznej pt. „Profilaktyka uzależnień wśród dzieci i młodzieży”. „Kiedy kończy się zabawa a zaczyna uzależnienie”?6. Przygotowanie pracy pisemnej przez uczniów nt. uzależnienia od Internetu7. Nakręcenie krótkiego filmiku nt. „Stop uzależnieniom”.8. Przygotowanie plakatu „Stop spędzaniu wolnego czasu z telefonem”.9. Zorganizowanie ogólnoszkolnego biegu/wyprawy rowerowej pod hasłem „Bieg ku zdrowiu”.10. Udział w kursie przedstawiciela nauczycieli „Profilaktyka uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych”

    Opublikowała Marzena Paulo - Wolińska.

  • "WIELKA WYPRAWA DO LASU"

    WIELKA WYPRAWA DO LASU MAŁYCH BADACZY PRZYRODY 22 października, w słoneczny, ciepły dzień pierwszoklasiści wyruszyli na długą wycieczkę w okoliczne rewiry leśno - parkowe, by podziwiać świat w barwach złotej jesieni. Taka lekcja w terenie jest cenna. "Szkiełko i oko", i ucho wiele ci powie, pozwoli postawić wiele dociekliwych pytań i da możliwość szukania na nie odpowiedzi. Dzieci przekonały się o tym. Ich obserwacje świata roślin i zwierząt były zachwycające. Poznali budowę grzyba, niektóre okazy grzybów jadalnych i trujących. Lorneta, lupy pomagały im podglądać życie lasu z dala i bliży. Mali badacza przyrody, to i zbieracze darów lasu. Wykorzystali je kreatywnie, komponując w grupach jesienne obrazy w dnie lasu. To była frajda! Na łonie natury pod tajemniczą świerczyną pierwszaczki przeżyły kolejną "słodką chwilkę". To Maksio Prałat właśnie tu przyjmował od rówieśników życzenia z okazji swych siódmych urodzin. I tu popłynęło gromkie "Sto lat!" Około 8 kilometrów marszu z atrakcjami to była radość dla duszy i ciała. Nikt nie narzekał na zmęczenie, bo dzieci z klasy 1 to przeciaż dzielne zuchy! Brawo! 

    Opublikowała Dorota Kostka.

  • '"Zakładka do książki"

    Uczniowie naszej szkoły zostali wyróżnieni i nagrodzeni w konkursie plastycznym,,Zakładka do książki", organizowanym przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Szlichtyngowa. Konkurs miał na celu rozbudzenie świadomości poszanowania książek, wrażliwości estetycznej oraz zainteresowań czytelniczych.
    Wyróżnienia otrzymali :

    1. Hanna Tomkowicz

    2. Lena Kozak

     3. Aleksandra Matuszewska

    4. Aleksandra Rynkiewicz
    Podziękowania za udział w konkursie dla:
    1.Emilka Skrzypińska
    2.Hanna Graca
    3.Kacper Janiszewski
    4.Fabian Jaroszewicz
    5.Kornelia Elsner
    6.Izabella Orłowska
    7.Lena Pleń
    8.Lilianna Elsner 9.Marek Winiarski 10.Alan Halasa 11.Kalina Górkiewicz 12.Natalia Bielewicz 13.Gabriel Przybylski
    Dzieci otrzymały upominki,ufundowane przez #PGNiG oddział w Zielonej Górze😊. Serdecznie gratulujemy pomysłów na zakładki i zachęcamy pozostałych uczniów do udziału w konkursach. 

    Opublikowała Magdalena Górna i Alina Kowalska.

  • GODZINY LEKCYJNE DLA KLAS IV - VIII

    GODZINY LEKCYJNE
    ROK SZKOLNY 2020/2021

     

    ZDALNE NAUCZANIE KLASY 4 - 8

     

    1 godz.    08.00 – 08.30
     

    2 godz.    08.45 – 09.15
     

    3 godz.   09.30 – 10.00
     

    4 godz.   10.15 – 10.45
     

    przerwa 30 minut
     

    5 godz.   11.15 – 11.45
     

    6 godz.   12.00 – 12.30
     

    7 godz.   12.45 – 13.15
     

     8 godz.   13.30 – 14.00
     

    KLASY 0 - III


    ZAJĘCIA W SZKOLE  BEZ ZMIAN (po 45 minut)

     
    ODWOZY TYLKO O GODZ. 13.20 

     

  • Organizacja pracy w okresie nauczania zdalnego

    Regulamin organizacji pracy
    Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Starych Drzewcach
     w okresie pracy zdalnej

     

    Drodzy Uczniowie, Rodzice zwracamy się do Was z prośbą o zapoznanie się
    z regulaminem  i zastosowanie się do ustaleń.

     

    1. Organizacja zajęć:
       

     - zajęcia rozpoczynają się zgodnie z planem lekcji  umieszczonym na stronie szkoły,

     - czas trwania lekcji wynosi 30 minut,  czas trwania przerwy wynosi 15 minut
     - lekcje prowadzone są przez nauczyciela  za pośrednictwem sieci Internet       poprzez:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       
     a)  elektroniczny dziennik Vulcan
     b)  Microsoft Teams – Office 365
     c)  w miarę możliwości przez kanał Youtube,
     d)  klasowe grupy na komunikatorach typu Messenger,
     e) stronę internetową szkoły – zakładka – zdalne nauczanie   

    - uczeń przygotowuje do lekcji zeszyt ćwiczeń, zeszyt przedmiotowy  i podręcznik z danego      

       przedmiotu oraz przybory,
    - uczeń jest oceniany za prace domowe, aktywność, odpowiedzi, inne aktywności ustalone  

       w porozumieniu  z nauczycielami poszczególnych zajęć.

    1. Obowiązki ucznia:

    – w trakcie lekcji uczeń wykonuje polecenia nauczyciela, nie spożywa posiłków, nie pije napojów,  

       nie żuje gumy,

    – uczeń może zadawać pytania nauczycielowi zarówno podczas połączenia on-line jak i w sytuacji  

       natrafienia na trudności podczas pracy w domu (za pośrednictwem np. dziennika elektronicznego),

    – uczeń ma obowiązek brać aktywny udział w lekcjach i przestrzegać ustalonych zasad,

    – w czasie lekcji uczeń, w miarę możliwości, przebywa sam w pomieszczeniu i w skupieniu

       uczestniczy  zajęciach; jeśli sprzęt, którego używa wyposażony jest w kamerę, powinien ją włączyć

       w celu  identyfikacji,

    – uczeń zgłasza usterki techniczne nauczycielowi prowadzącemu zajęcia on-line,

    – podczas korzystania z aplikacji  uczeń przestrzega etykiety, m.in. nie wypowiada  i nie umieszcza

        w konwersacji złośliwych komentarzy, nie używa wulgaryzmów, kulturalnie wyraża swoje opinie,

    – uczeń zgłasza gotowość do zajęć, posługując się imieniem i nazwiskiem, nie loginem/pseudonimem

       (uczniowie, których nauczyciel nie będzie mógł zidentyfikować, nie będą dopuszczani do lekcji),

    – udostępnianie materiałów przygotowanych przez nauczycieli odbywa się tylko   w obrębie zespołu

        (oddziału), natomiast nagrywanie i rozpowszechnianie zajęć on-line bez zgody autora jest prawnie

         zabronione.

     

    3. Klasy 8 
    Uczniowie klas 8 wykonują zadania samodzielnie.
    Nauczyciel kontroluje postępy uczniów i to on informuje rodziców o ich ewentualnym braku. W razie problemów z zadaniem lub terminowością jego wykonania uczeń powinien każdorazowo poprosić nauczyciela o pomoc.
    Uczniowie klas 8 skupiają się przede wszystkim na przedmiotach egzaminacyjnych tj. języku polskim, matematyce i języku obcym nowożytnym. Nauka z tych przedmiotów odbywa się codziennie.
    Nauka pozostałych przedmiotów jest obowiązkowa, jednak nauczyciele ustalają między sobą
    i z uczniami dogodny termin rozliczenia się z określonych zadań

    4. Ocenianie
    W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek oświaty ocenie może podlegać zgodnie z przyjętą skalą ocen z przyjęciem maksymalnej wagi:
     Z wagą 1
    • aktywność
    • zaangażowanie w prowadzone zajęcia
    • systematyczność
    • oddana karta pracy
     Z wagą 2
    • krótkie formy sprawdzania wiedzy przy zapewnieniu samodzielności wykonania zadań za pomocą aplikacji  
    • odpowiedź ustna za pomocą telekonferencji
    • wypracowanie, prezentacja multimedialna,

     

    5. Zalecenia dla Rodziców:

    – zachęcanie uczniów do systematycznej pracy i motywowanie do nauki poprzez lekcje  zdalne,

    – dbanie o bezpieczeństwo w sieci poprzez instalację filtrów kontroli rodzicielskiej,

    – zapewnienie uczniowi, w miarę możliwości, ciszy i spokoju oraz osobnego pomieszczenie

      podczas  udziału w wideolekcji.
     

  • Program edukacyjny "Być jak Ignacy"

               Od października 2020 r. dziesięcioro uczniów z klasy IV i V - uczestniczy w kole naukowym "Bawimy się z Nauką". Koło powstało w ramach programu edukacyjnego "BYĆ JAK IGNACY". To już piata edycja tego programu w kraju. Jego celem jest promowanie zdobywania wiedzy wśród uczniów szkół podstawowych poprzez doświadczanie oraz popularyzację osiągnięć wielkich polskich naukowców i wynalazców. Organizatorem projektu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.

     

                W szkole odbyło się już kilka spotkań z uczniami podczas  których młodzież dowiaduje się wielu nowych i ciekawych informacji dotyczących energii. Uczniowie grają w gry utrwalające tę wiedzę, rozwiązują testy, konstruują modele. Każde wykonane zadanie przez uczestników jest punktowane, a ich suma brana jest pod uwagę w konkursie na otrzymanie nagrody. Od 26.10.2020 r. spotkania odbywać się będą zdalnie.

    Opiekun koła: M. Paulo-Wolińska

  • UWAGA RODZICE I UCZNIOWIE

     Od 26 października 2020 roku ( poniedziałek) klasy 4-8 przechodzą na naukę w trybie zdalnym.

    Uczniowie klas 0-3 pracują jak dotychczas w szkole zgodnie z planem lekcji.

    Dowóz i odwóz dzieci bez zmian.

    W poniedziałek rodzice zostaną poinformowani, którym dzieciom zostały przyznane laptopy i jakie należy spełnić warunki.

  • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

    ZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

    1.Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez przerwy zdobywa, ten może być nauczycielem innych. (Konfuncjusz)

    2. Nauczyciel, który potrafi wzbudzić wyższe uczucia dla jednego choćby dobrego czynu, jednego dobrego wiersza – osiąga więcej aniżeli ten, który zapełnia naszą pamięć nieskończonymi rzędami przedmiotów naturalnych, sklasyfikowanych pod względem nazwy i kształtu.

    (Goethe).

    3.Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!

    (B. Conklin)

    4.Zawód pedagoga jest jednym z najbardziej niewdzięcznych zawodów na świecie. Uczysz wbrew temu, którego uczysz. (…) I jeśli w tym zawodzie jest coś z powołania, to to, że uczysz pomimo wszystko wytrwale, wiedząc, że zostaniesz doceniona przez ucznia dopiero w przyszłości.

    5. Nauczyciel ma wpływ na wieczność. Nie jest bowiem w stanie określić, gdzie kończy się jego oddziaływanie.

    (H. B. Adams)

    6. Nauczyciel… to przewodnik i lider, sternik łodzi. Jednakże energia, która tę łódź napędza, musi pochodzić od uczących się.

    (T. Mackenzie)

    7. Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze.

    (B. Cage)

    WIĘCEJ:

  • UWAGA!!!

    Dnia 14.10.2020 odwozy o godzinie 12:15,

    natomiast 15-16.10.2020 to są dni wolne od zajęć dydaktycznych.

  • "Robimy zdrowy i smaczny sok"

     

    Mając na uwadze zdrowie naszych wychowanków nie zapominamy o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które promują zdrowie. Dzieci z najmłodszej grupy doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy między innymi prawidłowo odżywiać się. Z myślą o witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok jabłkowy. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką , jego działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Po skończonej pracy dzieci delektowały się przepysznym smakiem soku jabłkowego. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był bez dodatku cukru i bez konserwantów. Mniam mniam...

    Opublikowała Natalia Szuman

  • To My! Klasa I!

     

    Co u nas słychać?

    Szósty tydzień nauki szkolnej już za nami. Oto iskierki wspomnień z ostatnich dwóch tygodni. Wiele się zadziało

    * W klasie 1 świętowaliśmy Dzień Chłopaka. W darze słodkości i ... od Lenki J. dla każdego "zaczarowane ołówki", by dobrze pisały literki

    * Hania Tomkowicz skończyła 7 lat i z tej okazji w naszej gromadzie był czas na "słodką chwilkę"

    * Medaliony z portretami koleżanek i kolegów z naszej klasowej galerii uśmiechają się do nas. Mali ART stanęli na wysokości zadania

    * Kasztanki w kąciku przyrodniczym cieszą. Mamy tu ich sporo. Każdy pierwszaczek coś kasztankowego niebawem wyczaruje

    * "Wigwamy", to też domy. Uczniowie poznali litery d, D, y i przy tej okazji zbudowały wspólnie słoneczną wioskę indiańską

    * Pierwszoklasiści poznali już wiele liter. Potrafią je rozpoznać, odczytać i napisać, płynnie łączyć je w sylaby, wyrazy i krótkie zdania

    * Krok po kroku, dzielnie wkraczają w sztukę samodzielnego czytania. W bibliotece sięgnęły po pierwszą lekturę J.Bednarek "Niesamowite przygody dziesìęciu skarpetek". Z entuzjazmem wsłuchiwały się w kart szelest i dźwięki głosu użyczonego przez ich panią. Obiecują, że już niebawem będą czytać same

    * Dzieci potrafią już rachować w zakresie liczby 5. Obliczenia pieniężne na bazie monet 1zł, 2zł, 5zł wykonują znakomicie

    * Badanie własności figur geometrycznych cieszyło się wśród uczniów dużym zainteresowaniem

    * Śpiewają wraz wiele piosenek, z werwą intonują "Jesteśmy Polką i Polakiem", znają symbole narodowe i po mapie Polski ochoczo wędrują

    * Uczniowie klasy 1 mają moc roboty! Czynią przygotowania do "Pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej w Starych Drzewcach". Jeszcze w złotym październiku planujemy to święto klasy 1

    Wiemy, że łączy nas wspólna praca, nauka i zabawa Tworzymy zgrany zespół

    Niech tak dalej nam fajnie się dzieje!!!

    Pozdrawiamy Was!!!

    Opublikowała Dorota Kostka .

  • "Uczniowie klasy VI w układzie słonecznym"

    "W układzie słonecznym wirują planety

    Wszystkie w innym tempie, okrążają słońce.

    Różnią się kolorem, masą i rozmiarem

    Lata lecą one stale, kręcą się wytrwale"

    Uczniowie klasy VI w ramach wstępu do 2 działu z geografii RUCHY ZIEMI wykonywali projekty UKŁADU SŁONECZNEGO. Praca przy tworzeniu projektu pomogła dostrzec im zmiany zachodzących w otaczającym środowisku oraz poznanie szeroko rozumianej przestrzeni geograficznej.

    Ponadto poznali pozycję i miejsce Ziemi we wszechświecie oraz planety i ich rozmieszczenie w Układzie Słonecznym. Serdecznie gratuluję uczniom niekonwencjonalnych pomysłów, które wykorzystali tworząc swoje prace . Szeroki ukłon kieruję również w stronę rodziców, którzy jak zawsze stanęli na wysokości zadania i wsparli swoje dzieci. Ogromne brawo dla uczniów klasy VI .

    Opublikowała Elżbieta Prałat.

  • AKCJA NARODOWEGO CZYTANIA

    Uczniowie naszej szkoły już kolejny raz wzięli udział w organizowanej przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Szlichtyngowa akcji Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta RP. W tym roku, tradycyjnie w pierwszą sobotę września, delektowaliśmy się tekstem ,,Balladyny,,Juliusza Słowackiego. Język dziewiętnastowieczny okazał się momentami niemal niezrozumiały dla młodych czytelników, jednak sensacyjna fabuła wynagrodziła wszystkie trudy. Mlodzież z klas V -VIII przygotowała stroje wpisujące się w legendarne czasy państwa polskiego i wspaniale wcieliła w nietuzinkowe role Kirkora, Grabca,Aliny, Goplany, Wdowy... Na sali widowiskowej wystąpili: Aleksandra Petryw, Alan Jancz, Aleksander Borowczak,Dobrawa Szuman, Kornelia Dąbrowska,Natalia Marianowska,Elwira Bielewicz, Aurelia Nowak, Kacper Ratajczak.Lektura ,,Balladyny,,skłoniła do głębszej refleksji nad ludzkim losem, życiowymi wyborami, priorytetami i nad tym, że za każde przewinienie przyjdzie nam w końcu zapłacić.

    Opublikowała Agnieszka Grzelak.

  • PROFILAKTYCZNA DEBATA

    01.10.2020

    PROGRAM JEST OPARTY O TRZY STRATEGIE

    Są to najbardziej skuteczne strategie profilaktyczne wg Hansena:

    STRATEGIA I – Korekta przekonań normatywnych – jest osią całego programu. Ta strategia jest realizowana przez przeprowadzenie ankiety i stopniowe odkrywanie jej wyników, co ujawnia faktyczne, a nie hipotetyczne zachowania destrukcyjne w grupie oraz postawy pro – trzeźwościowe.

    W ten sposób dochodzi do konfrontacji częstotliwości picia z pojmowaniem abstynencji. Strategia I dotyczy również wyboru zabawy na trzeźwo, burzy stereotyp, że nie ma zabawy bez narkotyków i alkoholu. Pozwala dostrzec alternatywne wzorce zachowań. Przekonanie o wartości trzeźwości wzrasta podczas pracy nad „uchwałami chroniącymi”. Dużym wzmocnieniem postawy abstynencji jest wypowiedź świadka trzeźwości.

    STRATEGIA II – Kształtowanie systemu wartości – następuje w momencie ukazania sprzeczności picia z rozwojem przyjaźni, miłości oraz ról kobiecych i męskich.

    STRATEGIA III – Wiedza o realnych konsekwencjach – pojawia się w momencie analizy następstw używania narkotyków i alkoholu. Polega także na ukazaniu młodzieży niewidocznych strat rozwojowych dotyczących zwłaszcza kontaktów międzyludzkich: komunikacji, przyjaźni, miłości, bycia towarzyskim i umiejętności zabawy.

    METODY PROWADZENIA ZAJĘĆ

    Wszystkie metody mogące wzmocnić działanie poszczególnych strategii: burza mózgów, drama, praca w małych grupach, dialogowanie.

    WALORY PROGRAMU

    Program „Debata” reprezentuje formę krótkiej interwencji profilaktycznej w grupie i ma za zadanie redukować czynniki ryzyka: poznawcze i społeczne skłaniające młodych ludzi do picia alkoholu. Obecna wersja programu1 znajduje się w „Systemie rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego” wdrażanym przez: Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii.

    Uczniowie z dużą uwagę słuchali wykładu i brali czynny udział w debacie .

  • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TORNISTRA

    1 października obchodzimy OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TORNISTRA i oto kilka wskazówek o czym należy i warto pamiętać.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa
    Stare Drzewce 55,
    67-407 Szlichtyngowa
  • tel.(65)549 31 15
    fax (65) 549 31 15
    e-mail. sp.staredrzewce
    @szlichtyngowa.pl

Galeria zdjęć