W ubiegłym tygodniu w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Celem turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa oraz działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci, poprzez popularyzowanie zasad i przepisów bezpiecznego poruszania się po drogach.
W Konkursie uczestniczyli uczniowie klas 4-8, którzy zmagali się indywidualnie z testem wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego. Eliminacje szkolne wyłoniły uczniów, którzy będą reprezentować naszą szkołę na etapie rejonowym. Zakwalifikowało się ośmioro uczniów: Lena Pleń, Jan Monkiewicz, Alan Halasa, Adam Szymanowski, Marek Winiarski, Agata Trepczyk, Martyna Wesołowska i Patrycja Mazur.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Opublikował:
Jarosław Orliński
Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności oraz zanurzyć się w sferze wróżb i prawdziwej magii. W przeszłości wróżby w Wigilię św. Andrzeja traktowane były bardzo poważnie i uczestniczyły w nich wyłącznie dziewczęta. Z czasem jednak andrzejkowe wróżby dziewczęce stały się przede wszystkim zabawą, traktowaną na wesoło i z humorem. Z tej okazji 30 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. W dniu imprezy sala gimnastyczna zamieniła się w ,,salę wróżb” a korytarze w dyskotekowy parkiet. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, czy może jakaś inna niespodzianka, a także wziąć udział w tańcach oraz zabawach.
Opublikował Edward Hałka.
Andrzejkowe inspiracje na świetlicy szkolnej
Dla podniesienia czaru tego zwyczaju uczniowie przygotowali magiczne kule andrzejkowe
Opublikowała Barbara Matuszewska.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić co zostało uwiecznione w waszyngtońskiej gazecie. Od tamtej pory zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. Pluszowy miś od ponad stu lat jest jedną z ulubionych maskotek dzieci, a i wielu dorosłych szuka pocieszenia w pluszaku albo przynajmniej z sentymentem wspomina swojego starego misia. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. Dlatego z tej okazji (24.11.23) w naszej szkole zawitały rozmaite pluszaki, w których nie zabrakło również misi, rozpromieniając ten dzień szerokimi uśmiechami.
Opublikował Edward Hałka.
Uczniowie naszej szkoły kolejny raz wyjechali na basen w ramach realizacji projektu "PŁYWAĆ KAŻDY MOŻE- WODNA PRZYGODA". Projekt ma celu propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym z dala od komputera i telewizora, wdrażania do systematycznego dbania o zdrowie i sprawność fizyczną, wyrównywanie szans w dostępie do obiektów intrastruktury basenowej, zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa w wodzie, rozwijanie zainteresowań sportem wodnym, ksztaltowanie i nauka prawidłowego zachowania w wodzie .Kolejna atrakcją dzisiejszego wyjazdu była wizyta na parku trampolin - JUMP PLANET w ramach aktywnego spedzania czasu wolnego. Pobyt sprzyjał rozwijaniu zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił młodzieży, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.
Opublikowała Elżbieta Prałat.
Kilka dni temu dzięki Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Szlichtyngowie naszą szkołę odwiedził pan Krzysztof Lewicki instruktor survivalu i podróżnik, który przygotował i poprowadził dla dzieci grę terenową Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wykonywali zadania. Radości było co nie miara. # Dzika droga dziękujemy i zapraszamy ponownie
Opublikowała Alina Kowalska
21 listopada obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI i z okazji tego święta wszyscy przychodzimy jutro ubrani na żółto ,przystrojeni w uśmiech i dobre słowoTego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny brali udział w ŻYWEJ LEKCJI HISTORII ,tym razem aktorzy zaprezentowali nam drogę Polaków do odzyskania niepodległości. Celem takich zajeć jest kultywowanie dawnych obyczajów, poszerzanie świadomości narodowej oraz przybliżanie najdawniejszej historii Polski. Żywe lekcje historii to interaktywne zajęcia dla dzieci i młodzieży stanowiące rozrywkę i przygodę.Dzieci z dużym zainteresowaniem przyglądali się prezentowanym wydarzeniom, sami również brali udział w zajęciach i wykazali się ogromną wiedzą biorąc udział w konkursie zorganizowanym przez prowadzących pod koniec lekcji.Opublikowała Elżbieta Prałat.
CUDA CZYNIĄ LUDZIE ,KTÓRZY NIE UTRACILI WIARY W ZWYCIĘSTWO"Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom zabawy charytatywnej za okazanie WIELKIEGO SERCAw trakcie jej trwania. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za to ,że byliście z Nami tej nocy. SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA ZA OKAZANE WSPARCIE KIERUJEMY W STRONĘ:
1.Resrauracji Cristina w Górczynie
2. Pani Dyrektor i Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej im.Danuty Siedzikowny "Inki"w Starych Drzewcach.
3.Panu Prezesowi Jarosławowi Orlinskiemu Klub Spotowy "Orlik" Stare Drzewce
4.Pani Katarzynie Borowskiej -Tortowinia Górczyna
5.Marzena Bohne & Marek Szuman Butik Lejdis
6.Pani Magdalenie Rynkiewicz - Craft Meg
7.Państwu Monice i Sewerynowi Pleń
8. Pani Annie Winiarskiej
9.Pani Danucie Kachel
10. Państwu Elżbiecie i Pawłowi Prałat
11.Państwu Ilonie i Łukaszowi Swędrowskim
12.Państwu Alinie i Dariuszowi Kowalscym 13.Pani Natalii Szuman 14.Pani Magdalenie Górnej 15.Pani Agnieszce Grzelak
DZIĘKUJEMY ZARZĄD STOWARZYSZENIA "JESTEŚMY RAZEM " PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ W STARYCH DRZEWCACH.
Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób włączyliśmy społeczność naszej szkoły we wspólne odśpiewanie hymnu w kolejnejną rocznicę ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĄ NIEPODLEGŁOŚCI.
OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI "PRZYBYLI UŁANI"- piosenka w wykonaniu grona pedagogicznego i pracowników szkoły z okazji 105 rocznicy ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĄ NIEPODLEGŁOŚCI
Wiersz "MOJA MIŁA,MOJA DOBRA ,MOJA POLSKO"w wykonaniu PANI AGNIESZKI GRZELAK.
GMINNE OBCHODY 105 ROCZNICY UZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI Z UDZIAŁEM UCZNIÓW, GRONA PEDAGOGICZNEGO I PRACOWNIKÓW NASZEJ SZKOŁY .
Challenge #piosenkadlaMichała Dziękujemy za nominację Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlichtyngowej
Challenge polega na:
zaśpiewaniu i nagraniu piosenki dla Michała Kurosza
termin 5 dni od nominacji
wpłacenie datku na zbiórkę https://www.mammoc.pl/michal-kurosz
nominujemy Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Krzepielowie
"Dla tych którzy odeszli w nieznany świat,
płomień na wietrze kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem
i niebo jesienne u góry
Dla nich harcerskie warty i chorągiewek gromada,
i dla nich ten dzień - 1 LISTOPADA"
Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłych latach wybralismy się na cmentarz aby posprzątać opuszczone groby i zapalić znicze na grobie nieznanego żołnierza i oddać hołd zmarłym. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu. Akcja #SzkołaPamięta odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych . #SzkołaPamięta
27 października w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Uczniów
Piękny to był dzień, sala wypełniona gośćmi, społeczność szkolna w pełnej gali, ciekawie udekorowana scena, a na niej najważniejsi bohaterowie dnia: Iga, Klara, Laura, Michalina, Jakub, Michał, Mieszko, Szymon
Pierwszoklasiści dali popis swoich umiejętności i wiedzy. Świetne recytacje, śpiewy, wykonane zadania, odegrane role. Zasłużyli na pełne uczestnictwo w szkolnej rodzinie i miano Ucznia, Uczennicy Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Starych Drzewcach
Najmłodsi Uczniowie ślubowali na sztandar szkoły Przyrzekali kochać swoją ojczyznę, dbać o dobre imię szkoły, być dobrymi kolegami i koleżankami, przestrzegać zasad i pilnie uczyć się!
Dumna z nich, wychowawczyni Dorota Kostka wierzy, że jej Uczniowie dotrzymają słowa i wyrastać będą na dobrych i mądrych ludzi
Pani Dyrektor Czesława Świercz dokonała uroczystego aktu Pasowania na Uczniów przyjmując radosną gromadkę na swój pokład, zapraszając ją w długi rejs po przestworzach wiedzy, w poszukiwaniu tego co ciekawe i nowe na drodze szkolnej przygody
Uroczystość domknęły ciepłe mowy zaproszonych gości skierowane do dzieci , wspólne foto , i słodki poczęstunek
Opublikowała Dorota Kostka
Migawki wspomnień - ŚLUBOWANIE KLASY 1
W Polsce, w Starych Drzewcach szkoła moja...
Podczas uroczystości pierwszoklasiści wtór z całą społecznością szkolną odśpiewali z dumą i patosem hymn państwowy i hymn szkoły Posłuchajcie
Opublikowała: Dorota Kostka
Głównym celem akcji było poznanie kolejności działań przygotowania kanapki, kształcenie nawyków odpowiedniego odżywiania, rozwijanie kreatywności i doskonalenie samodzielności oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków . Uczniowie w długiej kolejce czekali na pięknie przygotowane kanapki.
Opublikowała Katarzyna Ścibor.
31 października w naszej szkole uczniowie obchodzili Dzień Dyni. Tego dnia nasi podopieczni przynieśli do szkoły dynie i ubrali się w kolorze pomarańczowym. Na naszych korytarzach i w klasach rozpętało się dyniowe szaleństwo. Uczniowie mogli popuścić wodzę fantazji dzięki konkursom, które w ten dzień zostały zorganizowane, tj. konkurs na najładniej przystrojoną klasę oraz konkurs na najładniej wyciętą dynię, a dla dopełnienia tego smakowitego dnia klasa 5 zorganizowała kiermasz.
Opublikował Edward Hałka.
Dzień Dyni u najmłodszych...
Opublikowała Natalia Szuman
W środę 25 października uczniowie klas 0 – 3 wraz ze swymi wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do lasu. Podczas długiego spaceru dzieci obserwowały przyrodę i zachodzące jesienią zmiany. Udało się zebrać kilka grzybów, przy okazji uczniowie przypomnieli nazwy grzybów jadalnych oraz trujących. Pan leśniczy Bartosz Wolniczak zwrócił uwagę dzieci na to jak często można pomylić chętnie zrywane kanie z muchomorem sromotnikowym – grzybem trującym. Pan Bartosz opowiedział naszym uczniom jak zwierzęta przygotowują się do zimy, dlaczego jesienią zwierzęta więcej jedzą oraz w jakim celu czubki młodych drzewek malowane są na biało. Dzieci w zagajniku zostawiły przygotowane dla zwierzaków ,,smakołyki’’. Zwieńczeniem naszej leśnej wyprawy był przygotowany przez asystenta leśniczego grill. Dzieci z wielkim apetytem zajadały się kiełbaskami zasponsorowanymi przez Nadleśnictwo Włoszakowice, Lasy Państwowe . Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie wrócili do szkoły. Dziękujemy Nadleśnictwu Włoszakowice i leśniczym ze Starych Drzewiec za udaną wycieczkę.
Opublikowała: Danuta Kachel
23 października 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie "Do Hymnu", wykonując dwie pieśni patriotyczne oraz hymn narodowy.
Społeczność szkolna, pod kierownictwem pana Łukasza Kotowskiego odśpiewała pieśni hymniczne, tj. "Rotę", "Pieśń powstanców 1863" oraz "Mazurka Dąbrowskiego"
Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Starych Drzewcach jest jedną z ok. 300 placówek w Polsce, które przystąpiły do wykonania zadania konkursowego. Już z niecierpliwością oczekujemy na ocenę występu naszych uczniów przez komisję konkursową.
Warto dodać, że dla docenienia odwagi i wysiłku włożonego w odśpiewanie pieśni każdy uczeń otrzyma pamiątkowy dyplom.
Opublikował Łukasz Kotowski
W środę, 11 października, w naszej szkole uroczyście ochodzono Dzień Edukacji Narodowej.Uczniowie pod kierunkiem Agnieszki Grzelak przygotowali wspaniały spektakl w komicznej konwencji, podczas którego padały różne opinie społeczne na temat pracy nauczyciela, nie zawsze przychylne.Piosenki wykonali także uczniowie klas najmlodszych i uczniowie kl.IV oraz uzdolniona wokalnie uczennica kl.V- Lenka Szyszkowiak. Wszyscy uczestnicy wydarzenia świetnie się bawili, a najlepiej, okazało się, aktorzy, którzy zjedzeni przez tremę, zapomnieli tekstu.Umieli wybrnąć z trudnej sytuacji z uśmiechem na ustach.Gratulujemy Pracownicy szkoly, zaproszeni goście otrzymali na koniec czerwone jabłuszka z życzeniami i słodkie upominki od Rady Rodziców. Dekoracje przygotowywali: Agnieszka Bartkowiak - Winiarska, Barbara Matuszewska i Edward Hałka.
Dziękujemy gorąco gościom za przybycie w nasze skromne progi
Opublikowała Agnieszka Grzelak.
WYNIKI WYBORÓW DO SAMORZADU SZKOLNEGO
Na przełomie września oraz października w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci ubiegający się o funkcję w samorządzie mieli okazję przedstawić swój program na szkolnym apelu. Każdy z uczniów naszej szkoły mógł oddać głos na swojego kandydata, a nad całością wyborów czuwali opiekunowie samorządu. Na nich spoczywała odpowiedzialność za prawidłowy przebieg i zachowanie tajności głosowania.
Głosami szkolnych wyborców wybrani zostali:
1) Martyna Wesołowska - Przewodnicząca SU (uczennica klasy VIII)
2) Lena Szyszkowiak - Wiceprzewodnicząca SU (uczennica klasy V)
3) Maja Jaroszewicz - Sekretarz SU (uczennica klasy VII)
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim kandydatom za udział w naszym szkolnym święcie demokracji, a nowowybranemu Samorządowi Uczniowskiemu życzymy wielu sukcesów w sprawowaniu tak zaszczytnego stanowiska. Uczniów klas 4-8 zapraszamy do włączenia się w działalność samorządu.
Opiekun samorządu - Edward Hałka
Opublikował Edward Hałka.
Dnia 23 października 2023 o godzinie 8:30 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny "Inki" wystąpi podczas uroczystego apelu w ramach udziału naszej placówki w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „DO HYMNU” 2023 zorganizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury.
Zadanie polega na grupowym wykonaniu przez możliwie największą liczbę uczniów Szkoły Podstawowej Hymnu Państwowego oraz dwóch pieśni hymnicznych wybranych z listy wskazanej przez organizatorów.
Od 2 października do 17 listopada 2023 r. w przesłuchaniach konkursowych wezmą udział uczniowie z 250 Szkół Podstawowych z całej Polski zakwalifikowanych do udziału w tegorocznej edycji konkursu. Uczniowie klas Szkoły Podstawowej pod kierunkiem nauczycieli przez cały miesiąc pilnie uczyli się tekstów i melodii wybranych pieśni hymnicznych. W czasie uroczystego apelu wspólnie wykonają a'cappella trzy pieśni: Mazurka Dąbrowskiego, Rotę i Pieśń Powstańców z 1863 roku.
Jurorem głównym komisji, która przyjedzie do naszej szkoły jest prof. Dariusz Dyczewski
Po prezentacji pieśni odbędzie się wręczenie dyplomów za udział wszystkim występującym uczniom. Oficjalne wyniki konkursu będą dostępne na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury 27 listopada 2023.
Koordynatorem Projektu "Do Hymnu" jest Pan Łukasz Kotowski - nauczyciel muzyki.
Więcej informacji w linku poniżej:
09. października 2023 roku w ramach Programu „Laboratoria Przyszłości” odbyły się Warsztaty stacjonarne dla uczniów naszej szkoły „Gdzie wyobraźnia spotyka się z rzeczywistością – długopisy i druk 3D w edukacji” oraz „Zobaczyć niewidoczne" – warsztaty mikroskopowe i sztucznej inteligencji. Uczestnicy warsztatów własnoręcznie poznali możliwości długopisów 3D.
W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała wyposażenie techniczne potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Opublikował Jarosław Orliński
Tak uczniowie kl. VII wykonywali swoje pierwsze doświadczenia. Słodka tęcza udała się wszystkim. Super spędzone zajecia, ktore pozwalają nauczyć sie korzystać ze sprzętów i szkła laboratoryjnego. Brawo dla uczniów za cierpliwość i precyzję w wykonaniu.
Opublikowała Katarzyna Ścibor.
W sobotę 07.10.23r w Krzepielowie odbył się turniej piłki nożnej o puchar Soltysa wsi Krzepielów z udziałem drużyny z naszej szkoły. Przy bardzo zmiennej i kapryśnej pogodzie nasi zawodnicy po dzielnej walce zajeli 2 miejsce. Gratulacje!
Opublikował Jarosław Orliński.