Sobota 18.05.2024

Łukasz Kotowski

Temat: Balet i taniec klasyczny  3.04.2020

Kl 7 17.04.2020

Temat: Z dziejów muzyki – muzyka XX w. Reprezentanci muzyki awangardowej.

Witold Roman Lutosławski  – polski kompozytor i dyrygent, także pianista. Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Wirtuozowskie opanowanie orkiestry pozwala uznać go za najwybitniejszego symfonika w dziejach polskiej muzyki.

Krzysztof Eugeniusz Penderecki– polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Przedstawiciel polskiej szkoły kompozytorskiej lat sześćdziesiątych XX wieku. Skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne.

Wojciech Kilar  – polski pianista, kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Napisał muzykę do ponad 130 filmów. Najbardziej znany jego utwór to Polonez z filmu Pan Tadeusz.

Temat: Folk i country

Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.

Muzyka country – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.

Temat: Jazz, czyli wielka improwizacja

Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku charakteryzuje się rytmem synkopowanym w metrum parzystym (4/4), a także dużą dowolnością interpretacyjną i aranżacyjną oraz tendencją do improwizacji.

Improwizacja – spontaniczne tworzenie, sposób grania polegający na układaniu przez instrumentalistę lub wokalistę swojej partii podczas grania (np. w trakcie występu), przez co proces tworzenia utworu zbiega się w czasie z jego wykonaniem.

Temat: Na estradzie – pop, rock, muzyka rozrywkowa

Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.

Rock  – gatunek muzyki rozrywkowej powstały w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych (który wytworzył wokół siebie krąg subkultury młodzieżowej) i ogólna nazwa szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa.

Muzyka rozrywkowa – pojęcie określające wszystkie gatunki muzyczne, które posiadają szeroki odbiór publiczny i są zazwyczaj dystrybuowane oraz promowane w obrębie przemysłu muzycznego.

Dzień dobry
Dzisiaj dla was specjalne zadanie. Wymyślcie po dwie zagadki muzyczne, której poźniej wyslecie do mnie na email.
kotowski@op.pl

Temat: Warsztat muzyczny

Zapoznajcie się z filmem na temat związku muzyki z matematyką. Film nie jest długi ale obejżyjcie uważnie. Może później pojawią się pytania:)

05.06.2020

Dzień dobry

Zapisz temat zajęć do zeszytu: Viva la musica – od romantyzmu do współczesności.

W dostępnych Ci źródłach znajdź 5 najsłynniejszych kompozytorów romantycznych. Zapisz w zeszycie ich najsłynniejsze utwory.

Wymień w zeszycie wykonawców polskich i zagranicznych kojarzonych z rock and rollem i rockiem.

19.06.2020

Kl7

Temat: Muzykujemy wakacyjnie! Muzykowanie na pożegnanie.

Rok szkolny powoli dobiega końca, a zatem dzisiaj przypomnijcie sobie wszystkie piosenki, których uczyliśmy się. Śpiewajcie, bawcie się, muzykujcie. Mam nadzieję, że po wakacjach w końcu spotkamy się.

Udanych wakacji.